پایگاه خبری، سرگرمی بوق خبر

کد خبر: ۱۰۱۱
۳۱ تير ۱۴۰۰ | ۰۲:۰۰
اگر باردار هستید بدون شک درد جدیدی را تجربه می‌کنید. ممکن است شما نیز یکی از میلیون‌ها زن بارداری باشید که میگرن را تجربه می‌کنند. این را بدانید که بارداری علائم سردرد میگرنی را برای بسیاری از زنان کاهش می‌دهد.

میگرن

بوق خبر - اگر باردار هستید بدون شک درد جدیدی را تجربه می‌کنید. ممکن است شما نیز یکی از میلیون‌ها زن بارداری باشید که میگرن را تجربه می‌کنند. این را بدانید که بارداری علائم سردرد میگرنی را برای بسیاری از زنان کاهش می‌دهد.

به چه علت دچار سردرد میگرنی می‌شویم؟

اینکه چه عواملی باعث ایجاد سردرد‌های میگرنی می‌شوند دقیقاً مشخص نیست. اما به نظر می‌رسد میگرن شامل تغییر در مسیر‌های عصبی، مواد شیمیایی عصبی و جریان خون در مغز است. سلول‌های مغزی بیش از حد هیجان زده باعث ترشح مواد شیمیایی می‌شوند.

این مواد شیمیایی رگ‌های خونی سطح مغز را تحریک می‌کنند. این به نوبه خود باعث تورم رگ‌های خونی و تحریک درد می‌شود. تصور می‌شود که استروژن در میگرن نقش دارد.

به همین دلیل بارداری، قاعدگی و یائسگی اغلب الگوی سردرد‌های میگرنی را در زنان تغییر می‌دهد. همچنین به نظر می‌رسد انتقال دهنده عصبی سروتونین نقشی اساسی در میگرن دارد.

یک دفترچه تهیه کنید و درد میگرن را یادداشت کنید:

تغییرات هورمونی در دوران بارداری تنها چیزی نیست که می‌تواند سردرد‌های میگرنی را تحریک کند. اکثر خانم‌ها ترکیبی از عوامل محرک دارند. به عنوان مثال: استرس، وعده‌های غذایی فراموش شده و کمبود خواب همه می‌توانند باعث ایجاد میگرن شوند.

بعضی از میگرن‌ها چند ساعت طول می‌کشد. برخی دیگر اگر درمان نشوند می‌توانند چند روز دوام بیاورند. میگرن کاملاً غیرقابل پیش بینی است؛ بنابراین اگرچه ممکن است بارداری آن‌ها را برای یک زن بدتر کند، اما ممکن است برای زن دیگر کاملاً ناپدید شود.

یک دفترچه یادداشت سردرد به شما امکان می‌دهد عوامل خاص خود را ردیابی کنید. این به پزشک کمک می‌کند تا تصمیم بگیرد که بهترین روش درمانی برای تسکین علائم خاص شما بهتر خواهد بود.

همچنین ممکن است به شما کمک کند الگویی را شناسایی کنید که به شما می‌گوید در دوران بارداری از کدام عوامل محرک جلوگیری کنید. عوامل محرک سردرد عبارتند از:

شکلات

کافئین

غذا‌هایی که حاوی مواد نگهدارنده MSG (مونو سدیم گلوتامات) و نیترات هستند

آسپارتام شیرین کننده موجود در NutraSweet و Equal

آزمایشات میگرن به چه صورت انجام می‌شوند؟

سردرد می‌تواند در اثر عارضه بارداری به نام پره اکلامپسی ایجاد شود؛ بنابراین پزشک ممکن است قبل از تشخیص میگرن شما را برای آن شرایط ارزیابی کند. حتماً تمام دارو‌های مصرفی خود را از جمله محصولات بدون نسخه و مکمل‌های طبیعی به پزشک خود بگویید.

همچنین به پزشک خود اطلاع دهید که آیا کسی در خانواده شما میگرن داشته است یا خیر. پزشک اغلب می‌تواند میگرن را از طریق دفترچه خاطرات سردرد و سابقه پزشکی شما تشخیص دهد.

سی تی اسکن و سایر آزمایشات رادیولوژی برای سایر دلایل سردرد در بارداری معمولاً توصیه نمی‌شود. این به دلیل خطرات احتمالی برای جنین است.

از میگرن چه طور مراقبت کنیم؟

۱- تا حد امکان از عوامل محرک شناخته شده خود مانند غذا‌های خاص خودداری کنید.

۲- یک برنامه قابل پیش بینی از وعده‌های غذایی و میان وعده‌ها داشته باشید.

۳- آب زیاد بنوشید.

۴- استراحت کافی داشته باشید.

۵- شرکت در یک کلاس یوگا و مدیتیشن گزینه مناسبی است.

۶- هنگام بروز درد کیسه‌های یخ، ماساژ و استراحت را در یک اتاق ساکت و تاریک امتحان کنید.

چه دارو‌هایی را برای میگرن مصرف کنیم؟

اگر باردار هستید یا قصد دارید به زودی باردار شوید به طور کلی پزشک به شما توصیه می‌کند از مصرف دارو‌ها خودداری کنید مگر اینکه کاملاً مورد نیاز باشد. در برخی موارد لازم است یک داروی خاص تجویز شود.

بسیاری از دارو‌های ضد میگرن برای درمان یا جلوگیری از سردرد میگرنی و علائم آن باید در دوران بارداری اجتناب شود. برخی از آن‌ها به نقص مادرزادی در نوزادان مرتبط هستند و سایر دارو‌ها با عوارض بارداری همراه هستند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه