پایگاه خبری، سرگرمی بوق خبر

کد خبر: ۱۴۴۹
۰۱ شهريور ۱۴۰۰ | ۱۱:۰۰
استرس، ناباروری و اختلالات غدد درون ریز مانند بیماری تیروئید تنها تعدادی اندک از مواردی است که می‌تواند ناشی از عدم تعادل هورمونی باشد.

گیاهان دارویی

بوق خبر - برخی گیاهان می‌توانند بر سطح هورمون‌ها در بدن و همچنین سایر عملکرد‌های مرتبط با سیستم غدد درون ریز تأثیر بگذارند.

اگر اهل آشپزی باشید احتمالا بیشتر با استفاده از گیاهان در انواع غذا‌ها آشنایی دارید. هزاران سال است که گیاهان در مراقبت‌های بهداشتی، مناسک معنوی و سایر موارد مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور سنتی، برخی از گیاهان حتی برای متعادل سازی سطح هورمون‌ها در بدن استفاده می‌شده است.

اگرچه تحقیقات دقیق در مورد این موضوع محدود است، اما برخی شواهد نشان می‌دهد که برخی گیاهان می‌توانند بر سطح هورمون‌ها در بدن و همچنین سایر عملکرد‌های مرتبط با سیستم غدد درون ریز تأثیر بگذارند.

با این وجود، جدا کردن واقعیت از داستان هنگام استفاده از گیاهان برای کاربرد‌های پزشکی یا بهداشتی، می‌تواند دشوار باشد. به همین دلیل ما این علم را الک کرده و لیستی از ۵ گیاه را گردآوری کرده ایم که همه آن‌ها دارای استدلال قوی برای حمایت از برخی ادعا‌های متعادل کننده هورمون می‌باشند.

بی تردید مطمئن‌ترین و موثرترین روش‌های استفاده از گیاهان دارویی برای متعادل سازی سطح هورمون‌ها همچنان نامشخص است. در بعضی مواقع، اطلاعات نادرست پیرامون دارو‌های گیاهی و تغذیه، شناخت اینکه کدام ادعا در مورد گیاهان دارویی معتبر است و شواهد آن قابل تأیید است، دشوار می‌باشد.

برخی از دارو‌های گیاهی ممکن است برای برخی از افراد ایمن و مفید بوده و برای برخی دیگر خطرناک باشد. خانم‌های باردار و شیردهی که از هورمون درمانی استفاده می‌کنند، با اختلالات غدد درون ریز یا سلامت روانی زندگی دست و پنجه نرم کرده یا مبتلا به سرطان هستند، به طور ویژه در معرض خطر عوارض جانبی و خطرناک مصرف سرخود دارو‌های گیاهی هستند.

ارتباط هورمون‌ها با سلامتی

هورمون‌ها پیام رسان‌های شیمیایی هستند که به سلول‌های بدن کمک می‌کنند تا ارتباط برقرار کرده و اقدامات مختلفی را تحریک کنند. آن‌ها بستر سیستم غدد درون ریز بدن شما به حساب می‌آیند که رشد، تولید مثل، متابولیسم، دما و حتی روحیه شما را تنظیم می‌کند. هورمون‌ها و سیستم غدد درون ریز بدن شما را در حالت متعادل هموستاز نگه می‌دارند. بنابراین، عدم تعادل هورمونی - هورمون خاصی بسیار کم یا زیاد باشد – می‌تواند عوارض جانبی مضر به همراه داشته باشد.

استرس، ناباروری و اختلالات غدد درون ریز مانند بیماری تیروئید تنها تعدادی اندک از مواردی است که می‌تواند ناشی از عدم تعادل هورمونی باشد. زنان در دوره‌های مشخصی از چرخه زندگی خود، به ویژه در دوران بلوغ، بارداری و یائسگی، دچار تغییرات طبیعی در سطح هورمون‌های خود می‌شوند. به همین ترتیب، مردان نیز ممکن است علائم عدم تعادل هورمونی را در دوران بلوغ یا با افزایش سن تجربه کنند، اگرچه اغلب با سرعت بسیار کندتر و کمتر از زنان است.

۱/ سیاه دانه

گل نیجلا به کالونجی یا سیاه دانه نیز معروف است. گل‌های آن دانه‌های ریز سیاه و غنی از آنتی اکسیدان تولید می‌کنند. این دانه‌ها دارای خواص دارویی بوده، زیرا حاوی تیموکینون - نوعی ماده مغذی گیاهی یا ترکیب گیاهی هستند. درمان سندروم تخمدان پلی کیستیک که زنان در سن باروری را درگیر می‌کند یکی از تاثیرات مصرف سیاه دانه است.

تنظیم انسولین، استروژن، تستوسترون، هورمون لوتئین ساز و هورمون تیروئید از جمله موارد دیگری است که از سیاه دانه کمک گرفته می‌شود.

۲/ جینسینگ

جینسینگ در دارو‌های گیاهی بسیار مورد توجه است و بسیاری از مکمل ها، چای‌ها و پودر‌های ریشه آن به طور گسترده در دسترس هستند. گفته می‌شود این گیاه با تعدیل محور هیپوتالاموس-هیپوفیز-آدرنال (HPA) مغز به بدن شما کمک می‌کند تا بر استرس غلبه کند. محور HPA چندین هورمون - از جمله کورتیزول - را تولید و آزاد کرده و پاسخ بدن شما به استرس را آغاز می‌کند.

۳/ ریشه کوهوش سیاه

کوهوش سیاه از خانواده سیاه دانه محسوب می‌شود. ریشه این گیاه معمولا به صورت چای، کپسول یا عصاره تهیه می‌شود. هم از نظر تاریخی و هم در حال حاضر، کوهوش سیاه برای حمایت از مشکلات زنانه مانند بی نظمی قاعدگی، سندرم قبل از قاعدگی (PMS) و علائم یائسگی استفاده می‌شود.

۴/ پنج انگشت

این ماده اغلب با گیاهان دیگری مانند کوهوش سیاه ترکیب شده و به عنوان دارویی برای درمان علائم یائسگی و حمایت از سلامت باروری زنان به بازار عرضه می‌شود.

۵/ مرزنجوش

مرزنجوش و انواع دیگر درختچه‌های گیاهی از تیره Origanum مانند پونه کوهی، در طب سنتی برای بیماری‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. یک مطالعه اخیر نشان داد که موش‌های القا شده با PCOS پس از درمان با عصاره مرزنجوش، سطح استرادیول - هورمون تولید شده توسط تخمدان‌ها - را بهبود بخشیده اند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه