پایگاه خبری، سرگرمی بوق خبر

کد خبر: ۱۵۳۸
۱۱ شهريور ۱۴۰۰ | ۱۴:۳۴
عزت نفس، یکی از موضوعات مهمی است که در دنیای امروز می‌تواند به افراد در سنین مختلف کمک زیادی کند تا بتوانند هدفمندتر و با قدرت پیش بروند و موفق شوند.

چرا عزت نفس در کودکان اهمیت دارد؟

بوق خبر - رویا نوری جامعه شناس، در رابطه با اهمیت عزت نفس در کودکان اظهار کرد: عزت نفس در بچه‌ها بسیار اهمیت دارد، چون به آن‌ها کمک می‌کند تا اگر اشتباه کردند، خود را سرزنش نکنند و این یک عامل مهم در تشویق آن‌ها برای تلاش‌های مجدد است حتی اگر در ابتدا شکست خورده باشند.

وی بیان کرد: عزت نفس به بچه‌ها کمک می‌کند تا در مدرسه، خانه و یا با دوستان ارتباط بهتری داشته باشند و کار‌های مشترک مفیدتری را انجام دهند.

این جامعه شناس با اشاره به معضل عزت نفس نداشتن برخی از کودکان تصریح کرد: افراد و بالاخص کودکانی که عزت نفس پایینی دارند، به دلیل این مشکل، به خودشان اعتماد ندارند و با این باور که دیگران هم، آن‌ها را قبول ندارند، ممکن است با آن‌ها ارتباط برقرار نکنند و این افراد ممکن است اجازه دهند دیگران با آن‌ها رفتار درست نداشته باشند؛ به طوری که ایستادگی در مقابل دیگران برایشان سخت است و آن‌ها ممکن است به راحتی کاری را رها کنند یا انجام ندهند.

وی گفت: بچه‌های با عزت نفس پایین، زمانی که اشتباه می‌کنند چیزی را ازدست می‌دهند یا شکست می‌خورند، نمی‌توانند خود را سرزنش نکنند و با آن موضوع کنار بیایند و در نتیجه، به علت عدم باور به توانایی خود، ترجیح می‌دهند انجام کاری را برعهده نگیرند.

نوری ادامه داد: اگر شما نیز با افرادی زندگی می‌کنید که به محض بروز یک اشتباه توسط شما، زبان سرزنش، تحقیر و تمسخرشان باز می‌شود و فرصت نفس کشیدن به شما نمی‌دهند تا از خودتان دفاع کنید، آگاه باشید که مشکل اصلی در شخصیت آن هاست نه در شما و آن‌ها باید نحوه نگریستن ناسالم و رفتار عارضه را در خود متوقف کنند نه شما.

وی در پایان خاطرنشان کرد: باید بدانیم که در حقیقت، انسان‌های ترسو و بی ارزش در چنین فضا‌هایی پرورش یافته اند و آن‌ها در تاریکی بزرگ شده اند و لذا هیچ جوانه‌ای بر ساقه‌های وجودشان رشد نکرده است.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه