پایگاه خبری، سرگرمی بوق خبر

کد خبر: ۱۶۸۴
۲۰ شهريور ۱۴۰۰ | ۱۳:۲۴
معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش شهرستان‌های تهران با اشاره به تاثیر تعطیلی مدارس بر تغییر سبک زندگی دانش آموزان گفت: از خانواده‌ها می‌خواهیم تسلیم شرایط موجود نشوند. در خانه مرتب فعالیت بدنی را با آموزه‌هایی که در شبکه شاد گذاشتیم به کار بگیرند و از فست فود‌ها و غذا‌های چرب و شیرین کمتر استفاده کنند.

تاثیر کرونا بر تغییر سبک زندگی دانش‌آموزان

بوق خبر - الهه حسن پور ضمن تاکید بر ضرورت توجه به سبک زندگی دانش آموزان در دوران خانه نشینی و تعطیلی ناشی از کرونا اظهار کرد: سبک زندگی را می‌توان در چند حیطه تقسیم بندی کرد که تغذیه سالم، فعالیت بدنی، سلامت روان، خواب کافی و پرهیز از دخانیات از این جمله است.

وی افزود: سبک زندگی در دوران کرونا در موارد یاد شده، آسیب دیده است و به ویژه در جمعیت کودکان و نوجوانان به سمت سبک زندگی غلط پیش رفته است. اکنون آن‌ها دیرتر می‌خوابند و صبح دیرتر بیدار می‌شوند در حالی که هورمون‌های خوب بدن برعکس ترشح می‌شود و قبلا این اتفاق به واسطه صبح زود بیدار شدن و به مدرسه رفتن می‌افتاد، اما این نظم به هم خورده است.

معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش شهرستان‌های تهران با بیان اینکه بچه‌ها به لحاظ تغذیه‌ای نیز آسیب دیده اند اظهار کرد: گرایش دانش آموزان به سمت خوردن خوراکی‌های ناسالم و تنقلاتی رفته که ما قبلا ورود آن‌ها به مدرسه را کنترل می‌کردیم و درباره میان وعده‌های خوب به بچه‌ها آموزش می‌دادیم.

حسن پور افزود: تحرک و فعالیت بدنی نیز نسبت به همه موارد گفته شده بیشتر آسیب دیده است. بچه‌ها کم تحرک شده اند و باید در فضای خانه و قرنطینه بمانند. در حالی که قبلا به مدرسه رفت و آمد می‌کردند، زنگ ورزش داشتند و در حیاط بازی و جست و خیز می‌کردند، اما اکنون به بازی‌های کامپیوتری گرایش پیدا کرده‌اند.

وی با بیان اینکه بسیار سعی کردیم ورزش در خانه را با خانواده ترویج کنیم، اما واقعیت این است که وقتی بچه‌ها را در مدرسه در اختیار داریم بیشتر روی نظم زندگی شان تاثیرگذاریم گفت: ارتباط حضوری مستمر با اولیاء هم بسیار به ما کمک می‌کرد. بحث سلامت روان کودکان نیز لطمه دیده و آن‌ها به میزان بیشتری شاهد مشاجرات خانوادگی و امر و نهی از سوی مادر‌ها هستند. مادر‌ها هم خسته شده‌اند.

معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش شهرستان‌های تهران با اشاره به وضعیت نامناسب شاخص توده بدنی بچه‌ها و افزایش وزن در کودکان گفت: گزارش‌های کلان کشوری حاکی از آن است که برخی آسیب‌های اجتماعی افزایش یافته، شمار کودکان کار بیشتر شده و ازدواج کم سن‌ها و شاید طلاق هم بیشتر شده است. در دوران پساکرونا روز‌های سختی پیش رو داریم و باید برنامه‌های بسیاری هم برای اولیا و هم دانش آموزان تدارک ببینیم.

حسن پور تاکید کرد: توصیه‌ام به عنوان معاون تربیت بدنی و سلامت این است که خانواده‌ها در این محور‌های یاد شده کمک کنند و تسلیم این شرایط نشوند. در خانه مرتب فعالیت بدنی را با آموزه‌هایی که در شبکه شاد گذاشتیم به کار بگیرند و از فست فود‌ها و غذا‌های چرب و شیرین کمتر استفاده کنند. لازم است خانواده‌ها گرایش بچه‌ها را به سمت مصرف سبزیجات، پروتئین‌ها، لبنیات و میوه‌ها ببرند و علاوه بر تغذیه به خواب بچه‌ها اهمیت بدهند که شب‌ها زودتر و با آرامش و به میزان کافی بخوابند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه