پایگاه خبری، سرگرمی بوق خبر

کد خبر: ۱۷۳۰
۲۲ شهريور ۱۴۰۰ | ۲۰:۳۸
قدرت‌های غربی روز دوشنبه پس از موافقت تهران با تمدید نظارت بر برخی فعالیت‌های هسته‌ای این کشور، طرحشان برای صدور قطعنامه علیه ایران را کنار گذاشتند.

قطعنامه شورای حکام علیه ایران منتفی شد

بوق خبر - تصمیم ایالات متحده، فرانسه، بریتانیا و آلمان مبنی بر عدم پیگیری صدور قطعنامه علیه ایران در نشست این هفته شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، از تشدید تنش با ایران که می‌تواند امید‌های از سرگیری مذاکرات گسترده‌تر برای احیای برجام را از بین ببرد، جلوگیری می‌کند.

در جریان سفر لحظه آخری رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران، ایران موافقت کرد که به آژانس دسترسی دیرهنگام به تجهیزات خود که برخی از بخش‌های حساس برنامه هسته‌ای را تحت نظارت دارد، اعطا کند.

گروسی روز یکشنبه گفت که این توافق "فوری‌ترین مسئله" بین آژانس بین المللی انرژی اتمی و ایران را حل کرد. با این حال، او روز دوشنبه تصریح کرد که درباره یکی دیگر از دلایل نگرانی ها، یعنی عدم توضیح ایران در مورد آثار اورانیوم موجود در چندین سایت قدیمی، اما اعلام نشده، هیچ تعهد قطعی نگرفته است.

گروسی در یک کنفرانس خبری در مورد آثار اورانیوم که اولین آن‌ها بیش از دو سال پیش در مکانی در تهران پیدا شد که ایران آن را به عنوان یک مرکز تمیز کردن فرش معرفی کرده، گفت: "من هیچ قولی دریافت نکردم. آنچه من در آنجا گفتم ... این است که من باید در این باره با دولت جدید گفتگو کنم. "

در بیانیه مشترک آژانس بین المللی انرژی اتمی و ایران آمده است که گروسی هفته آینده در وین با محمد اسلامی، رئیس سامان انرژی هسته‌ای ایران دیدار خواهد کرد و سپس دبیرکل آژانس "در آینده‌ای نزدیک به تهران سفر خواهد کرد تا با دولت (ایران) رایزنی‌های سطح بالا انجام دهد". گروسی از بیان دقیق‌تر اینکه با چه کسی یا در تهران ملاقات خواهد کرد، خودداری کرد.

هدف از توافق اخیر ایران و آژانس این بود که برای تلاش‌های دیپلماتیک گسترده‌تر با هدف بازگرداندن کامل ایالات متحده و ایران به برجام، زمان بخرند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه