پایگاه خبری، سرگرمی بوق خبر

کد خبر: ۱۸۲۷
۲۸ شهريور ۱۴۰۰ | ۱۷:۵۸
میلیون‌ها نفر برای کاهش کلسترول خود از استاتین‌ها استفاده می‌کنند و تحقیقات جدید نشان می‌دهد که این داروها ممکن است خطر ابتلا به کولیت روده را نیز کاهش دهند.

درمان کولیت روده

بوق خبر - به نقل از هلث دی نیوز، کولیت اولسروز روده یک بیماری التهابی روده است که هیچ درمان قطعی ندارد و باعث ایجاد لکه‌هایی در مخاط روده بزرگ می‌شود که می‌تواند منجر به خونریزی مقعدی، اسهال و گرفتگی عضلات شکم شود.

درمان این بیماری به طور معمول شامل دارو‌های ضد التهابی و یا برداشتن بخشی یا کل روده بزرگ (کولکتومی) است.

«پوروش خاتری» سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه استنفورد، می‌گوید: استاتین‌ها مدت هاست که به خاطر اثر ضد التهابی شأن شناخته شده اند. مطالعه ما شواهد قوی در حمایت از تحقیقات بیشتر برای شناسایی مکانیسم عمل ارائه می‌دهد.

مطالعات نشان می‌دهد بیماران مبتلا به کولیت اولسروز روده که از داروی آتورواستاتین نیز استفاده می‌کردند، کمتر در بیمارستان بستری شده و نرخ کولکتومی در آن‌ها حدود ۵۰ درصد کمتر بود.

خاتری گفت: این یافته قابل توجه است، زیرا ۳۰ درصد از افراد مبتلا به کولیت اولسروز در نهایت تحت روش کولکتومی قرار می‌گیرند.

هنوز مشخص نیست که استاتین‌ها چگونه بر کولیت روده تأثیر می‌گذارند و محققان بر انجام تحقیقات بیشتر در این زمینه تاکید دارند.

منبع: مهر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه