پایگاه خبری، سرگرمی بوق خبر

کد خبر: ۱۸۸۹
۰۵ مهر ۱۴۰۰ | ۱۶:۴۸
نتایج یک بررسی نشان می‌دهد: مصرف نوعی داروی متداول پوکی استخوان میتواند خطر ابتلا به دیابت نوع دو را کاهش دهد.

دیابت نوع دو

بوق خبر - نتایج تحقیقات بدست آمده نشان می‌دهد داروی آلندرونات که به طور گسترده در درمان عارضه پوکی استخوان مورد استفاده قرار می‌گیرد، خطر ابتلا به دیابت نوع دو را کاهش می‌دهد.

از سال‌ها قبل این موضوع تایید شده که بیماران مبتلا به دیابت بیشتر در معرض خطر شکستگی استخوان هستند که نشان دهنده ارتباط بین لزوم تنظیم قند خون و کیفیت استخوان است. به تازگی نیز مطالعاتی روی حیوانات انجام گرفته که حاکی از آن است تغییر سلول‌های استخوانی تحت تاثیر مصرف دارو‌های پوکی استخوان بر تنظیم گلوکز تاثیر می‌گذارد.

محققان دانمارکی اظهار داشتند: بنابراین، این فرضیه مطرح شده که درمان پوکی استخوان ممکن است بر خطر ابتلا به دیابت نوع دو تاثیر بگذارد.

محققان به منظور جمع اوری اطلاعات بیشتر، میزان ابتلا به دیابت را در میان افرادی که داروی آلندرونات را مصرف کرده بودند با افرادی که تحت این روش درمانی قرار نگرفته بودند، مقایسه کردند. بررسی انجام شده نشان داد افرادی که از داروی آلندرونات مصرف کرده بودند ۳۴ درصد کمتر از افرادی که هرگز این دارو را مصرف نکرده بودند، به دیابت نوع دو مبتلا شدند.

به گزارش ایسنا به نقل از مدیکال اکسپرس، محققان دانمارکی تاکید کردند: مصرف داروی آلندرونات به مدت حداقل هشت سال می‌تواند به طور بالقوه خطر ابتلا به دیابت را بیش از ۵۳ درصد در مقایسه با افرادی که هرگز از این دارو استفاده نکرده بودند، کاهش دهد.

منبع: ایسنا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه