پایگاه خبری، سرگرمی بوق خبر

کد خبر: ۲۰۱۵
۲۳ آبان ۱۴۰۰ | ۱۹:۰۰
زندگی با والد ناتنی شرایط سختی است که بسیاری از افراد خود را در آن تنها و بی تکیه گاه حس می‌کنند، حتی امکان دارد شرایط به قدری دشوار و غیرقابل تحمل بنظر برسد که به رفتن از خانه و جدا شدن از خانواده فکر بکنید، بسیاری از اشخاص نمی‌توانند در این باره با کسی صحبت کنند و حس تنهایی و ناراحتی شان دو چندان می‌شود. ولی شاید وضعیت آن قدر که بنظر می‎آید، دشوار و دردناک نباشد.

چگونه با پدر و یا مادر ناتنی رفتار کنیم؟

بوق خبر - درک و شناخت بیشتر نسبت به والد ناتنی و وضعیت موجود به شما کمک می‌کند تا سازگاری بیشتری در این زمینه بدست آورید و تا حدودی به زندگی سابق خویش بازگردید. به طور کلی در خانواده‌های ترکیبی که از پدر و یا مادری ناتنی تشکیل می‌شوند تمام اعضای خانواده با چالش‌ها و مشکلاتی مواجه می‌شوند که نیاز به بررسی و شناسایی دارند.

زندگی آرام با والدین ناتنی

منطقی باشید

خونسردی خویش را حفظ کنید و اجازه بدهید منطق جای هیجانات را بگیرد تا به یک تصمیم منطقی برسید.

کینه‌هایی که نسبت به والد خود دارید، وارد رابطه خود و والد ناتنی نکنید

چنانچه حس بدی نسبت به مادر یا پدر خود دارید و از رفتار‌های وی ناراحت هستید، این حس را نباید وارد رابطه خود و والد ناتنی کنید و به وی بعنوان یک شخص جدید و بی ربط به والد بنگرید.

خودتان را ازار ندهید

چنانچه والد جدید احساس خوبی را به شما منتقل می‌کند، با او خوب رفتار کنید و فکر نکنید پذیرفتن نا‌مادری در منزل یا قبول محبّت از طرف پدرناتنی جدید نوعی خیانت به مادر یا پدر اصلی است بلکه بدانید مادر یا پدر شما که جای خالیش را احساس می‌کنید هم در پی بازگشت شما به زندگی عادی هستند و آرزوی خوشبختی شما را دارند.

برنامه‌های روتین جدیدی که دارید را معلوم کنید

زمانیکه شخص جدیدی وارد منزل تان می‌شود، وضعیت موجود تغییر خواهد کرد؛ بنابراین باید بررسی کنید که برنامه جدید روزانه تان به چه صورتی خواهد بود. شاید ازدواج جدید پدر یا مادرتان سبب شود که به یک منطقه جدید یا یک منزل بزرگ‌تر بروید.

این تغییرات جدید بر روی وضعیت موجود در منزل و زندگی شما تاثیرگذار خواهد بود. بعد از معلوم کردن تاثیراتی که تغییرات جدید بر روی شما خواهند داشت، تلاش کنید که یک برنامه روتین جدید داشته باشید.

می‌توانید به کمک پدر یا مادر اصلی و ناپدری یا نا‌مادری یک برنامه مشخصی را برای روز‌های آینده تنظیم کنید.

برای مثال امکان دارد که ناپدری یا نامادریتان شما را به مدرسه ببرد و در بازگشت با اتوبوس به منزل بیایید. یا امکان دارد ناپدری یا نامادریتان شما را به تمرین فوتبال ببرد

احساسات خویش را بپذیرید

قرار نیست یک شبه با حضور عضو جدید کنار بیایید. منطقی است که از حضور یک غریبه به جای مادر یا پدر خود ناراحت باشید. حتی حس نفرت از پدر و مادر خودتان هم امکان دارد طبیعی باشد. احساسات خود را بپذیرید و ناراحتی تان را بروز دهید. در ابراز حس خود به صورت افراطی عمل نکنید. کنار آمدن با وضعیت موجود در تسریع برگشت شما به زندگی، کمک شایانی می‌کند.

زمانیکه احتیاج به تنها بودن داشته باشید، والدینتان را مطلع کنید

زندگی کردن در یک خانه‌ای به همراه غریبه‌ها، در ابتدا میتواند دشوار باشد. امکان دارد حس کنید که خانه تان خیلی شلوغ شده است.

این مورد معمولی است، ولی از طریق درخواست کردن از والدینتان برای تنها بودن میتوانید این مشکل را برطرف کند. زمانیکه احتیاج دارید تنها باشید، همه اشخاص را در خصوص این درخواستتان باخبر کنید.

می‌توانید به صورت مودبانه بگویید که “من حس می‌کنم که این جا خیلی شلوغ است. آیا می‌توانم به اتاقم بروم؟ ”

در صورتیکه یک بچه‌ای یک مکان خاصی برای خودش داشته باشد، وضعیت فوق العاده‌ای خواهد داشت.

به خود زمان بدهید

نگران نباشید، زمان قدرت زیادی در درست کردن مسایل دارد. برای این که بتوانید محبّت والد ناتنی خویش را حس کنید یا رابطه‌ای احساسی بین شما ایجاد شود، زمان به کمک شما خواهد آمد و شما تنها تلاش کنید با دوری کردن یا پس زدن محبّت‌های والد ناتنی، مسئله را سخت‌تر نکنید.

روی کمک مادر بزرگ‌ها و پدر بزرگ‌ها حساب باز کنید

تلاش کنید روز‌هایی را در کنار مادربزرگ یا پدر بزرگ تان سپری کنید و از صحبت‌های آن‌ها و چیز‌هایی که فکر می‌کنند، استفاده کنید. همینطور میتوانید از اغوش پدر یا مادر بزرگ برای جبران محبّت و تخلیه هیجانی استفاده کنید.

نگرانی‌های خود را با آن‌ها در بین گذاشته و تلاش کنید خیلی درباره والد ناتنی بدگویی نکنید چراکه تصویر ذهنی آن‌ها خراب می‌شود.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه