پایگاه خبری، سرگرمی بوق خبر

کد خبر: ۲۱۰۲
۰۱ آذر ۱۴۰۰ | ۱۵:۰۰
تبدیل ورزش کردن به عادت باید از انگیزه‌ای درونی و واقعی نشات گرفته باشد تا بتوانید موانع و مشکلات را برطرف کنید و به انجام آن اقدام کنید. رفت وآمد با ورزشکاران پر سابقه و باانگیزه، برنامه ریزی دقیق و مشخص روزانه و عادات رفتاری فعال داشتن در زندگی نیز از اصول دیگر است.

ورزش

بوق خبر - شاید شما هم بار‌ها تصمیم گرفته اید یک برنامه ورزشی منظم در زندگی داشته باشید، حتی بار‌ها در کلاس‌های ورزشی ثبت نام کرده اید، اما بعد از مدتی آن را رها کرده اید و به زندگی کم تحرک سابق خود برگشته اید. تبدیل ورزش کردن به عادت مثل هر تغییر اساسی دیگر در سبک زندگی، کاری زمان‌بر و دشوار است. باید ارده کنید، یک تصمیم جدی بگیرید و پس از اقدام به آن بر سر عهد و پیمان خود بمانید. اما چگونه؟ با ما همراه باشید.

تبدیل ورزش کردن به عادت

۱. انگیزه شما باید درونی و واقعی باشد

با خود صادق باشید و فکر کنید چرا می‌خواهید ورزش کردن را به عادت روزانه و روتین زندگی خود تبدیل کنید؟ انگیزه‌های شما درونی است یا برگرفته از جوّ بیرون؟ آیا این تصمیم واقعی خودتان است یا در اثر اجبار اطرافیان، فشار‌های محیط و یا چشم و همچشمی به سمت آن رفته اید؟ مثلا با ورش کردن، می‌خواهید سلامت و قوی بمانید و انرژی لازم برای کار‌های روزمره را کسب کنید یا، چون همسر یا دوستتان از اندام شما انتقاد کرده می‌خواهید این کار را انجام دهید؟ انگیزه شما کوتاه مدت است مثلا برای جشنی که در دو ماه آینده در پیش دارید می‌خواهید اندامتان مناسب‌تر شود یا انگیزه دائمی دارید؟

هر چقدر انگیزه شما درونی‌تر و واقعی‌تر و همراه با آگاهی باشد امکان تبدیل ورزش کردن به عادت و پایبند بودن به آن در شما بیشتر است. در غیر این صورت احتمال سستی و برگشت دوباره به عادات منفی قبل نزدیک به صددرصد است!

۲. باید مشکلات و موانع را شناسایی و برطرف کنید

مشکلات مالی، کمبود وقت، جابه جایی منزل، نداشتن مربی، نزدیک نبودن باشگاه و … ببینید که مشکلات شما برای ورزش نکردن مدام چیست؟ موانع را واقع بینانه شناسایی کنید و با یک برنامه ریزی این مشکلات را دور بزنید. مثلا در صورت مشکل مالی، باید در مدیریت هزینه‌های خود تجدید نظر کنید و به هر شکل مقداری از بودجه خود را بصورت ماهیانه برای ورزش کنار بگذارید و یا ورزش‌هایی که کمتر هزینه‌بر، اما دلخواه شما هستند را انتخاب کنید. در صورت کمبود وقت در برنامه ریزی روزانه تان تجدید نظر کنید؛ وقت گذرانی‌های غیر ضروری را از برنامه تان حذف کنید و زمانی مفید برای ورزش در نظر بگیرید.

تنها در این صورت است که در ادامه راه این موانع باعث برگشت شما به روتین قبلی زندگیتان نخواهند شد.

۳. با ورزشکاران باسابقه و پر انگیزه رفت‌و آمد کنید

تاثیرپذیری از محیط و اطرافیان، امری انکار ناپذیر است. اگر اطرافیان شما افرادی تنبل، بی انگیزه و افسرده هستند، تعجبی ندارد که شما نیز انگیزه‌ای برای تبدیل ورزش کردن به عادت نداشته باشید. با افرادی که سال‌هست روزش را جزو روتین زندگی خود قرار داده اند و همیشه انگیزه خود را برای ورزش کردن حفظ کرده اند ارتباط بگیرید و روزانه درباره ورزش صحبت کنید تا انگیزه‌های خود را تازه نگه دارید. آن‌ها به شما انرژی بیشتری در این مورد خواهند داد.

۴. زمان مشخصی را به ورزش اختصاص دهید

برنامه مشخص و دقیق داشتن به شما در تبدیل ورزش کردن به عادت کمک می‌کند، روز و ساعت مشخصی را به ورزش مورد علاقه خود اختصاص دهید و همیشه طبق همین برنامه پیش بروید. بی برنامگی و اینکه هر زمان فرصت شد و اوقات فراغت پیش آمد ورزش خواهم کرد، شما را از ورزش مداوم و هدفمند دور می‌کند.

۵. از ورزش لذت ببرید و به چشم تفریح به آن نگاه کنید

ورزش به شما انرژی می‌دهد، خستگی‌تان را رفع می‌کند و شادی و سرزندگی به شما می‌بخشد. ورزش کردن را مثل نوعی بازی که از کودکی نیاز ما بوده ببینید نه یک کار اجباری و طاقت فرسا فقط برای اینکه بتوانیم سالم باشیم و به کار‌های مهم‌مان برسیم! ورزش روزانه مثل لذتی است که در اوقات فراغت روزانه خود به آن رو می‌اوریم. با چنین دیدگاهی نیاز به انجام مداوم ورزش و تبدیل ورزش کردن به عادت را در خود بیش از پیش احساس خواهیم کرد.

۶. عادات رفتاری فعال داشته باشید

از نمونه‌های عادات رفتاری فعال می‌توان این موارد را مثال زد که مقداری از مسیر روزانه خود تا محل کار را پیاده روی کنید. هنگام مشاهده تلویزیون به جای نشستن، بایستید و فعالیتی مثل نرمش و حرکات کششی کنید. بازی‌ها و سرگرمی‌های پر تحرک انجام دهید و کوهنوردی، دوچرخه سواری یا طبیعت گردی را در برنامه زندگی خود قرار دهید.

در پایان به شما پیشنهاد می‌کنیم چندین آهنگ جدید و جذاب برای ورزش صبحگاهی را دانلود کنید و از ورزش و تحرک خود لذت ببرید.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه