پایگاه خبری، سرگرمی بوق خبر

کد خبر: ۲۹۴۶
۰۵ اسفند ۱۴۰۰ | ۱۷:۰۰
اینکه احتمال سکته قلبی و مرگ ناگهانی در حین رابطه جنسی بالا می‌رود، شاید برای شما عجیب و نگران کننده باشد! اما تحقیقات جدید نشان داده است که احتمال ایست قلبی و مرگ حین ارتباط جنسی در مردان ۴ برابر بیشتر است و تنها یک هشتم افرادی که در رابطه جنسی سکته می‌کنند، جان سالم به در می‌برند.

 سکته قلبی

بوق خبر - دانشمندان بیمارستان جرج پمپیدو در اروپا، علت اصلی مرگ مردان در زمان رابطه جنسی را کشف نموده اند. مردان گاهی در طول رابطه جنسی دچار حمله قلبی می شوند، از آنجا که شریک جنسی آنها در زمان رابطه جنسی از تماس با اورژانس خجالت می کشد، به همین علت عامل اصلی مرگ در زمان رابطه جنسی همان “حمله قلبی” است.

محققان بر روی ۳۰۲۸ بیمار که دچار قلب قلبی بودند، تحقیق کردند. در این میان حدود ۲۴۶ نفر در زمان فعالیت فیزیکی دچار حمله قلبی شده بودند که ۱۷ نفر در همین هنگام دچار این حادثه شدند.

در واقع به عقیده دانشمندان، علت مرگ و میر در زمان حمله قلبی در زمان رابطه جنسی به خاطر شوک وارده به شرکای جنسی آنها است. زیرا آنها نمی دانند چه واکنشی از خود نشان بدهند و چگونه بلافاصله به آمبولانس تماس بگیرند.

در واقع در چنین شرایط حیاتی و در زمان حمله قلبی هر ثانیه از اهیمت ویژه ای برخوردار است، زیرا با گذشت هر ثانیه، شانس زنده ماندن بیمار تا ۱۰ درصد کاهش می دهد. اگر حمله قلبی در طول رابطه جنسی اتفاق افتاد، احیاي قلب و عروق بیمار دو برابر بیشتر طول می کشد.

مرگ به وقت رابطه جنسی !

برقراری رابطه جنسی تاثیرات مثبت فیزیکی و روانشناختی متعددی دارد، از جمله کاهش فشار خون، تقویت سیستم ایمنی بدن و کمک به داشتن خواب بهتر. رابطه جنسی و ارگاسم باعث تولید هورمون اوکسی توسین می شود که با عنوان هورمون عشق نیز شناخته شده و در ایجاد اعتماد و رابطه نزدیک بین افراد بسیار اهمیت دارد.

اما رابطه جنسی یک بخش تاریک نیز دارد: گاهی اوقات افراد در حین رابطه جنسی یا مدت کوتاهی پس از آن می میرند. البته خوشبختانه این اتفاق به ندرت رخ داده و تنها ۰.۶ درصد موارد مرگ ناگهانی مربوط به مرگ در حین رابطه جنسی یا پس از آن است. اما این اتفاق می تواند دلایل مختلفی داشته باشد.

در اغلب موارد، علت مرگ فشار فیزیکی است که در هنگام رابطه جنسی به فرد وارد می شود یا دارویی هایی که برای بهبود رابطه جنسی تجویز می شود (برای مثال داروهایی که برای درمان اختلال نعوظ تجویز می شوند)، یا مواد مخدر مانند کوکایین یا ترکیبی از این دو مورد آخر.

با بالا رفتن سن، امکان مرگ در اثر حمله قلبی ناگهانی نیز افزایش می یابد. مطالعات کالبدشکافی صورت گرفته در آلمان روی ۳۲,۰۰۰ مورد مرگ ناگهانی در ۳۳ سال گذشته نشان می دهد که ۰.۲ درصد از این مورد مرگ ناگهانی در هنگام رابطه جنسی رخ داده اند.

مرگ ناگهانی اغلب در مردان رخ می دهد (با سن متوسط ۵۹ سال) و اغلب در اثر حمله قلبی است که با نام انسداد میوکاردی (myocardial infarction) نیز شناخته می شود.

مطالعات صورت گرفته در مورد مرگ در اثر حمله قلبی و رابطه آن با سکس در ایالات متحده، فرانسه و کره جنوبی نیز نتایج مشابهی را نشان می دهند.

مرگ در هنگام رابطه جنسی تنها در مردان میانسال دیده نمی شود

اخیراً اما محققان دانشگاه سنت جرج لندن دریافته اند که این پدیده تنها به مردان میانسال محدود نمی شود. در این مطالعه به بررسی سکته قلبی ناگهانی در ۶۸۴۷ مورد گزارش شده بین سال های ۱۹۹۴ تا ۲۰۲۰ پرداخته شده است.

از این تعداد، ۱۷ مورد که معادل ۰.۲ درصد موارد است در جریان آمیزش جنسی یا در عرض یک ساعت پس از آن رخ داده است.

سن متوسط مردانی که در حین آمیزش جنسی یا بعد از آن مرده بودند نیز ۳۸ سال برآورد شده است و ۳۵ درصد موارد نیز در زنان اتفاق افتاده که بیش از عدد بدست آمده در مطالعات گذشته است.

این مرگ ها عموماً در اثر حمله قلبی رخ نداده بود، آن چیزی که معمولاً در مورد مردان مسن تر دیده می شود.

در نیمی از موارد (۵۳ درصد) قلب از لحاظ ساختاری کاملاً سالم بوده و یک ریتم قلبی غیرنرمال ناگهانی که به نام سندرم مرگ آریتمی ناگهانی (SADS) شناخته می شود دلیل مرگ بوده است.

دایسکشن آئورتی (Aortic dissection) دومین دلیل مرگ در این افراد بوده است (۱۲ درصد). در این اتفاق یکی از شریالن هایی که خون را از قلب به دیگر اندام های بدن می رساند پاره شده و خون بین لایه های آئورت جریان یافته و تورم و انفجار آن را در پی دارد.

دیگر موارد مرگ نیز به خاطر ناهنجاری های ساختاری در قلب مانند کاردیومیوپاتی که مربوط به عضلات قلب است یا شرایط ژنتیکی خاص در قلب بوده اند.

با این وجود باید بدانید که خطر مرگ در هنگام رابطه جنسی و پس از آن بسیار پایین است، حتی در افرادی که مشکلات قلبی دارند.

اگر شریک جنسی شما دچار سکته قلبی شد، چه کار باید بکنید؟

تحقیقات نشان می دهد که چهار نفر از هر پنج نفر در همان لحظات اولیه، به CPR (احیا) فوری نیاز دارند و اگر تا 3 دقیقه اول احیا نشوند احتمال مرگ ناگهانی در ارتباط جنسی افزایش می یابد.

در واقع مهم ترین اقدامی که از مرگ ناگهانی جلوگیری می کند، این است که تا رسیدن نیروهای امدادی، شریک جنسی خود را CPR کنید.

اما شواهد نشان می دهد که گاهی شریک جنسی هیچ کاری انجام نمی دهد. آن ها نمی دانند چگونه احیا را انجام دهند و یا می ترسند به فرد آسیب برسانند.

آیا بیماران قلبی باید از رابطه جنسی دوری کنند؟

حدود ۳۰۰۰۰ نفر در انگلیس از مشکلات قلبی رنج می برند اما متخصصان پزشکی می گویند که بیماران قلبی نیاز نیست از رابطه جنسی دوری کنند. در این رابطه بنیاد قلب انگلیس پیشنهاد می کند کسانی که حمله قلبی یا جراحی قلب داشته اند می توانند بعد از گذشت چند هفته، فعالیت جنسی را از سر بگیرند.

آن ها توصیه می کنند که بیماران قلبی باید از الکل و پرخوری بیش از حد اجتناب کنند و از شریک جنسی خود درخواست کنند تا نقش بیشتری را در رابطه جنسی بازی کند تا فشار فیزیکی کمتری در ارتباط جنسی به بیمار قلبی وارد شود.

پزشکان باید با بیماران مسن تر در مورد خطرات احتمالی ناشی از ارتباط جنسی صحبت کنند و بیماران قلبی و افرادی با سابقه حمله قلبی را از خطرات احتمالی مرگ و ایست ناگهانی قلب در حین رابطه جنسی آگاه کنند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه