پایگاه خبری، سرگرمی بوق خبر

کد خبر: ۲۹۷۹
۱۰ اسفند ۱۴۰۰ | ۱۹:۵۰
نوآوری در زندگی چقدر می‌تواند به حفظ و بازیابی سلامت جسم و روان ما کمک کند؟

هیچ‌وقت برای تغییر دیر نیست

بوق خبر - ««آب‌باریکه‌ای هست و...» به این جمله عقیده دارید یا معتقدید زندگی با آب‌باریکه یا آب‌باریکه‌ها، زندگی خوبی نیست؟ عقیده دارید نباید از حاشیه امن بیرون آمد یا اهل ریسک و تغییر و فروریختن و ساختن هستید؟ «تغییر» همیشه خوب نیست، اما گاهی بهترین و گاهی آخرین راه برای زندگی دوباره و یافتن مسیر‌های تازه است. خلاقیت‌ها و نوآوری‌های کوچک از تغییر مکان تابلو، آینه، مبل و صندلی منزل تا تغییرات بزرگ‌تر، ابتدا در ذهن ما اتفاق افتاده و سپس به عمل درآمده و در زندگی جاری می‌شود. ببینیم در این روز‌های مانده تا سال نو، تغییر و نوآوری چقدر می‌تواند حال جسمی و روانی ما را بهتر کند.

با هر خلاقیت و نوآوری در زندگی، قدمی به تغییر نزدیک می‌شویم و با هر قدمی که به تغییر نزدیک می‌شویم، حال روانی و جسمی ما رو به بهبود رفته و در نتیجه به شادی و حال خوب نزدیک‌تر خواهیم شد. درست مثل وقتی باریکه‌ای در مردابی بزرگ باز می‌کنیم و اجازه می‌دهیم آن چه در آن رسوب کرده و لجن بسته، راهی برای خروج و پالایش پیدا کند. این آمارها، گویای تاثیر تغییرات خوب در زندگی است.

درجمع خوب بمانید

افرادی که به طور منظم، حدود یک‌چهارم از وقت خود را هر روز با خانواده و دوستان خوب خود می‌گذرانند، ۱۲درصد کمتر دچار استرس، اضطراب و تنش شده و احساس خوشحالی و آرامش می‌کنند. طبق نظرسنجی مؤسسه گالوپ به همین دلیل است که مردم آخر هفته‌ها شادتر از طول هفته هستند.

اگر الگوی گوشه‌گیری و تنهایی را برگزیده‌اید، سعی کنید قدم‌به‌قدم به جمع نزدیک شوید. البته لازم است ساعت‌هایی از روز را به خلوت خود اختصاص دهید و به کار‌های مورد علاقه‌تان بپردازید.

یک دوست کافی نیست

اگر چه در انتخاب دوست، کیفیت مهم است و نه کمیت، اما نظرسنجی انجام شده در سال ۱۳۹۱ شمسی (۲۰۱۲ میلادی) از هزاران نفر از افراد بالغ ساکن بریتانیا نشان می‌دهد داشتن ۱۰ دوست بیشتر و مراوده با آنها، تاثیر به‌سزایی در احساس رضایت و شادی در زندگی دارد.

دایره دوستان خود را گسترده کنید! در این انتخاب حتما به کیفیت روابط توجه داشته باشید.

تعامل با منفی، مثبت است

با بررسی وضعیت سلامت جسمی و روانی زوج‌ها، آن‌هایی که تلاش برای تعامل داشته و مشکلات را برطرف کرده و تلاش برای تغییر و شادی کرده‌اند، به نسبت یک به پنج از تعاملات بد و خوب در زندگی خود برخوردار بوده‌اند. این عدد برای آن‌هایی که پیوندشان به جدایی رسیده‌است ۰/۸ درصد گزارش شده‌است.

تعامل و همراهی در بین زوج‌ها از مهم‌ترین عوامل برای ایجاد رابطه خوب و شاد در زندگی است.

قدرت خرید داشته باشید

پول، خوشبختی نمی‌آورد، اما نبودن آن می‌تواند دلیل بدبختی باشد. از سوی دیگر غرق‌شدن در کار برای درآمد بیشتر باعث خوشحالی و خوشبختی نمی‌شود، اما کاری که در ازای آن حقوق مناسبی دریافت کنیم، قطعا شادی‌آور است. تحقیق پژوهشگران دانشگاه پرینستون نشان می‌دهد افرادی که سالانه کمتر از ۷۵هزار دلار درآمد دارند، معمولا با مشکلات معیشتی دست و پنجه نرم کرده و از نظر سلامت روانی در وضعیت خوبی قرار ندارند. علاوه بر این که احتمال جدایی در این زوج‌ها افزایش می‌یابد.

اگر وضعیت معیشتی شما رضایت‌بخش نبوده و اصطلاحا دخل و خرج شما با هم نمی‌خواند، حتما در وضعیت شغلی خود تغییر ایجاد کنید.

با همسر خود صمیمی باشید

هر چه میزان رابطه زوج‌ها بهتر و بیشتر باشد به همان نسبت نیز حال جسمی و روانی بهتری خواهند داشت. رابطه نزدیک خوب و سالم می‌تواند تا ۴۴درصد میزان شادی و رضایت از زندگی را افزایش دهد.

اگر ارتباط خوبی با همسر خود ندارید یا رضایت کافی از رابطه خود ندارید، با پزشک و روانپزشک مشورت کنید. بدون تغییر در روابط نزدیک میان زن و شوهر، صمیمیت و شادی میان آن‌ها از بین خواهد رفت.

اینترنت جایگزین دیدار نیست

همه‌گیری کووید-۱۹ باعث شد تا به اجبار تغییراتی در روابط میان افراد ایجاد شده و فضای مجازی جایگزین دیدار‌های حقیقی شود. از این بیماری و همه‌گیری که به سلامت بگذرید، هیچ چیز جای دیدار را نمی‌گیرد. آمار‌ها نشان می‌دهد دیدار دوستان و عزیزان تا ۲۵ درصد باعث افزایش میزان شادی می‌شود.

پس از پایان همه‌گیری کرونا به الگوی سالم و دیدار حضوری بازگردید. سعی کنید به جای ارسال پیامک تماس بگیرید و به جای دیدار مجازی به دیدار حقیقی یکدیگر بروید.

«سن شادی» وجود ندارد

شاید تصور کنید شادترین سن، سن نوجوانی است، اما درست نیست! شاید فکر کنید از ۳۰سالگی، آرامش و شادی آغاز می‌شود. این هم درست نیست! به عقیده روانشناسان، تاریخ سنی مشخصی برای شادی وجود ندارد. در دهه ۳۰‌سالگی میل به تلاش بیشتر است. در محدود ۴۴سالگی، کمی سکون و نبود شادی احساس شده و پس از آن تا ۵۰سالگی میل به شادی و لبخند بیشتر خواهد شد. پس از ۴۴ سالگی تا ۷۰ سالگی، افراد شاهد اوج شادی و تلاش برای رضایت از زندگی هستند. در واقع تلاش می‌کنند با هر تغییر کوچک و بزرگی شادی و رضایت به زندگی تزریق کنند.

تغییر از یک نقطه در مغز شروع می‌شود

در مرحله فکر

منشأ هر تغییری «فکر و ذهن» ماست. در واقع با احساس نیاز به تغییر و فکرکردن درباره آن و یافتن راهکار‌های تغییر، فرآیند تغییرات آغاز می‌شود، اما ممکن است در این سه مرحله درگیر باشید و سپس تغییر اتفاق بیفتد.

مسیر‌ها را مشخص کرده‌اید، اما کاملا آماده تغییر نیستید.

باور دارید که سطح انرژی و سلامت با تغییر، بهبود پیدا می‌کنند، اما هنوز مسیر‌ها را پیدا نکرده‌اید.

مطمئن نیستید بتوانید تبعات ناشی از تغییر را تحمل کنید و پیش بروید؛ بنابراین هنوز آمادگی کامل برای شروع تغییر را ندارید.

در مرحله عمل

در این مرحله از فکر گذشته‌اید و ذهن و جسم شما آماده پذیرش تغییرات است؛ بنابراین مسیر را به یکی از این سه شکل دنبال خواهید کرد:

تصمیم شما نهایی است. آماده تغییرات هستید.

اهدافی را مشخص کرده‌اید و برای رسیدن به آن‌ها برنامه‌ریزی می‌کنید.

از تصمیم و انتخاب اهداف گذشته و در مرحله عمل قرار گرفته‌اید.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه