پایگاه خبری، سرگرمی بوق خبر

کد خبر: ۳۰۵۱
۲۲ اسفند ۱۴۰۰ | ۱۴:۲۰
بر اساس تحقیقات جدید، نزدیک به نیمی از موارد زوال عقل ممکن است با ده‌ها عامل خطر قابل تعدیل مرتبط باشد که مهمترین آن‌ها فشار خون بالا، چاقی و عدم فعالیت بدنی است.

زوال عقل

بوق خبر - یافته‌ها حاکی از آن است که می‌توان از بخش بزرگی از موارد زوال عقل پیشگیری کرد.

«مارک لی»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه مینه سوتا، گفت: «افراد می‌توانند با انجام اقداماتی خطر ابتلاء به زوال عقل را افزایش یا کاهش دهند».

تحقیقات قبلی ۱۲ عامل پرخطر قابل اصلاح را شناسایی کردند که تصور می‌شود عامل تقریباً ۴۰ درصد موارد زوال عقل در سراسر جهان هستند. این موارد شامل سطح تحصیلات پایین، کاهش شنوایی، آسیب مغزی تروماتیک، فشار خون بالا، مصرف بیش از حد الکل، چاقی، سیگار کشیدن، افسردگی، انزوای اجتماعی، عدم فعالیت بدنی کافی، دیابت و آلودگی هوا هستند.

در مطالعه کنونی، محققان دریافتند سه عامل مرتبط با قلب، بیشترین خطر را با زوال عقل دارند: فشار خون بالا در ۶.۷ درصد؛ چاقی تا ۷ درصد؛ و عدم فعالیت بدنی تا ۶.۷ درصد موارد ابتلاء به زوال عقل نقش دارند.

به گفته محققان، حفظ یک سبک زندگی فعال شناختی و فیزیکی و کنترل فاکتور‌های خطر از طریق دارو، در طول زندگی برای سلامت مغز در آینده حیاتی است و احتمالاً بر بسیاری از عوامل خطر مورد بررسی در این مطالعه تأثیر می‌گذارد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه