پایگاه خبری، سرگرمی بوق خبر

کد خبر: ۳۰۵۶
۲۲ اسفند ۱۴۰۰ | ۱۹:۰۰
به گفته محققان انگلیسی، گیاهان آپارتمانی می‌توانند هوای خانه یا محل کار را تمیزتر کنند.

گیاهان آپارتمانی

بوق خبر - محققان در تحقیقات آزمایشگاهی دریافتند سه گیاه خانگی معمولی گل چمچه‌ای (Spathiphyllum wallisii)، گیاه ساقه ذرتی (Dracaena fragrans) و گیاه ZZ یا زامیفولیا (Zamioculcas zamiifolia) می‌توانند میزان آلاینده معمولی هوا به نام دی اکسید نیتروژن (NO ۲) را تا ۲۰ درصد کاهش دهند.

«کریستین پرفرنگ»، نویسنده اصلی این مقاله از دانشگاه بیرمنگام، می‌گوید: «گیاهانی که ما انتخاب کردیم همگی بسیار متفاوت از یکدیگر بودند، با این حال همه آن‌ها توانایی‌های بسیار مشابهی برای حذف NO ۲ از هوا نشان دادند.»

محققان خاطرنشان کردند که این گیاهان پرهزینه و گران نیستند و نگهداری آن‌ها آسان است.

برای این مطالعه، یک گیاه از هر گونه در یک محفظه آزمایشی حاوی سطوح NO ۲ قابل مقایسه با گیاهان یک اداره در نزدیکی یک جاده شلوغ و پررفت و آمد قرار داده شد. در طی یک ساعت، هر سه گونه حدود نیمی از NO ۲ موجود در محفظه را حذف کردند.

سپس محققان برآورد کردند که این نتایج برای یک دفتر کوچک و یک دفتر متوسط با سطوح مختلف تهویه چه معنایی دارد.

در یک دفتر کوچک با تهویه ضعیف و میزان بالای آلودگی هوا، پنج گیاه آپارتمانی سطح NO ۲ را حدود ۲۰ درصد کاهش می‌دهند. بر اساس یافته‌ها، در یک فضای بزرگ‌تر، میزان کاهش کمتر و حدود ۳.۵ درصد خواهد بود، اما با افزودن گیاهان بیشتر می‌توان آن را افزایش داد.

به گفته محققان، مشخص نیست که گیاهان چگونه NO ۲ را از هوا حذف می‌کنند.

پرفرنگ گفت: «ما فکر نمی‌کنیم گیاهان از فرآیندی مشابه برای جذب CO ۲ استفاده کنند، که در آن گاز از طریق روزنه‌های موجود در برگ‌ها جذب می‌شود.»

وی افزود: «حتی در طول آزمایش‌های طولانی‌تر، هیچ نشانه‌ای وجود نداشت که گیاهان ما NO ۲ را دوباره به اتمسفر آزاد کنند، بنابراین احتمالاً یک فرآیند بیولوژیکی نیز وجود دارد که شامل خاکی است که گیاه در آن رشد می‌کند، اما ما هنوز نمی‌دانیم که آن فرایند چیست.»

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه