پایگاه خبری، سرگرمی بوق خبر

کد خبر: ۳۰۶۱
۲۳ اسفند ۱۴۰۰ | ۱۳:۰۰
طبق یک مطالعه جدید، اسپیرونولاکتون استروئیدی که اغلب استفاده می‌شود، با افزایش خطر ابتلا به طیف وسیعی از سرطان‌های رایج مرتبط نیست.

دارو

بوق خبر - استروئید مصنوعی به طور معمول برای مدیریت نارسایی قلبی، فشار خون بالا و اِدم قلبی و همچنین برای درمان آکنه، ریزش مو و رشد بیش از حد مو (هیرسوتیسم) استفاده می‌شود.

دکتر «جان باربیری»، نویسنده ارشد این مطالعه از بیمارستان بریگهام و زنان در بوستون، می‌گوید: «اگرچه سازمان غذا و داروی ایالات متحده هشدار داده است که از مصرف غیرضروری این دارو باید اجتناب شود، اما داده‌های ما اطمینان می‌دهد که اسپیرونولاکتون در صورت تجویز در دوز‌های بالینی، بعید است با خطر ابتلاء به سرطان مرتبط باشد.»

علیرغم استفاده گسترده این دارو، پتانسیل سرطان زایی این دارو به خوبی شناخته نشده است.

بدین منظور، محققان هفت مطالعه را با بیش از ۴.۵ میلیون نفر بررسی کردند. آن‌ها نرخ انواع مختلف سرطان را در میان بزرگسالان ۱۸ سال و بالاتر که حداقل یک بار این دارو را مصرف کرده بودند، بررسی کردند.

این بررسی هیچ ارتباط معنی‌داری بین مصرف اسپیرونولاکتون و خطر سرطان‌های سینه، تخمدان، کلیه، معده و مری نشان نداد. با این حال، درمان با این دارو با ریسک پایین سرطان پروستات همراه بود.

محققان معتقدند که تحقیقات بیشتری در گروه‌های مختلف از افراد مانند بیماران جوان‌تر و مبتلایان به آکنه یا هیرسوتیسم برای تعیین اینکه آیا این یافته‌ها برای سایر جمعیت‌ها صدق می‌کند یا خیر، مورد نیاز است.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه