پایگاه خبری، سرگرمی بوق خبر

کد خبر: ۳۱۷۱
۱۰ بهمن ۱۴۰۱ | ۱۶:۳۱
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس‌جمهور از بسته حمایتی برای توسعه اقتصاد دریا به‌ویژه حمل و نقل دریایی خبر داد و گفت: معاونت علمی در دوره جدید خود، برنامه جدی در همه حوزه‌های اقتصاد دریا، حمایت و رونق دانش بنیان های این حوزه به‌ویژه حمل و نقل دریایی دارد.

تعریف ۴۰ ابزار حمایتی از سوی معاونت علمی در حوزه اقتصاد دریا محور

اقتصاد دریا - روح الله دهقانی فیروزآبادی روز یکشنبه در حاشیه برپایی نمایشگاه ارایه توانمندی ها و محصولات دانش بنیان حوزه دریایی در محل نمایشگاه نوآوری و فناوری ایران در نمایشگاه بین‌المللی تهران در جمع خبرنگاران، این نمایشگاه را ارائه گزیده‌ای از دستاوردهای شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور در حوزه صنایع حمل و نقل دریایی دانست.

وی اظهار داشت: حوزه اقتصاد دریا حوزه بسیار بزرگی است که متاسفانه در سال‌های قبل به آن توجه نشده بود. در تمام دنیا، اقتصادهای بزرگ، کنار دریا شکل می‌گیرند و موضوع حمل و نقل یکی از پر رونق‌ترین و پر بازارترین اقتصادهای جهان به شمار می‌رود؛‌ البته در کشورمان توجه به اقتصاد دریایی اخیرا آغاز شده است.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور در پاسخ به این سوال که شرکت‌های دانش‌بنیان چند درصد از مسائل و نیازهای صنعت دریایی را مرتفع کرده‌اند، اظهار داشت: هنوز فاصله زیادی داریم که بتوانیم عدد و رقم در این زمینه اعلام کنیم. در این حوزه آن قدر فرصت اقتصادی، دانش‌بنیانی و نیاز بالا هست که حجم بزرگی از بازار شرکت‌ها را تشکیل می‌دهد.

به گفته دهقانی فیروزآبادی؛ با وجود تمام تلاش‌های شرکت‌های فناور برای رفع نیازها، هنوز نمی‌توان گفت حل مشکلات به چند درصد رسیده است؛ چرا که نیازهای این حوزه گسترده است.

وی تاکید کرد: معاونت علمی در دوره جدید خود، برنامه جدی در همه حوزه‌های اقتصاد دریا به‌ویژه در حوزه حمل و نقل دریایی دارد و امید است در سال‌های پیش رو، شرکت‌های دانش بنیان فعال در این حوزه رونق بیشتری بیابند.

تعریف ۴۰ ابزار حمایتی و قانون گذاری

دهقانی فیروزآبادی با تاکید بر اینکه معاونت علمی حدود ۴۰ ابزار حمایتی و قانونگذاری برای توسعه این حوزه تعریف کرده است، گفت: نمونه آن حمایت از تولید بار اول است و شرکت‌ها می‌توانند با تولید این نوع محصولات، بدون انجام بوروکراسی‌ها و برگزاری مناقصات، با کارگروه تولید بار اول، قرارداد منعقد کنند.

معاون علمی ریس‌جمهوری ادامه داد: علاوه بر آن همه محصولاتی که در کشور تولید شده و دارای تضمین خرید باشند، از سوی معاونت علمی تامین سرمایه در گردش و حمایت خواهند داشت.

وی افزود: همچنین فناوری‌های مورد نیاز کشور که تولید شده و ترند روز دنیا نیز باشند، از حمایت‌های معاونت علمی برخوردار خواهند شد.

دهقانی فیروزآبادی در خصوص افزایش تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان، گفت: با نرخ کنونی رشد شرکت‌های دانش‌بنیان امید است تا پایان سال به عدد ۹ هزار شرکت برسیم، ولی تاکید می‌کنم شرکت تاسیس کردن در ۶ ماه اتفاق نمی‌افتد.

وی افزود: امسال باید یکسری بذر را بکاریم و حداقل سه سال مراقب آن باشیم و پس از آن انتظار داشت که شرکت‌های بالغ رشد کنند.

دهقانی فیروزآبادی ابراز امیدواری کرد که با ظرفیت‌های قانون جهش تولید دانش‌بنیان و معاونت علمی، در سال‌های آینده شاهد رشد فزاینده و هم افزا در تعداد شرکت‌های دانش بنیان باشیم.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور حمایت‌های این معاونت را در راستای جلوگیری خروج ارز از کشور و تضمین بازار دانست و گفت: قطعا تولید داخل هم امن‌تر است و هم هزینه‌های تولید کاهش می‌یابد؛ از این رو هر مجموعه دانش‌بنیانی که بتواند بازار را تامین کند، مورد حمایت قرار می‌گیرد. اگر این امر رخ دهد، قطعا مانع خروج ارز از کشور خواهد شد.

وی علاقه‌مندی به محصولات خارجی و عادت به واردات محصولات خارجی در کشور را دارای سابقه دانست و گفت: البته در سال‌های گذشته بسیاری از مدیران و مسئولان کشور در راستای استفاده از محصولات داخلی حرکت کرده‌اند.

دهقانی فیروزآبادی خاطر نشان کرد: باید تلاش کنیم محصولات تولیدی از نظر کیفیت و استانداردها در حدی باشند که مدیران و مسئولانی که نسبت به خرید محصول خارجی اقدام می‌کنند، رغبتی به محصول خارجی نداشته باشند. از سوی دیگر نیاز است با قانون گذاری صحیح و جلوگیری از سوء استفاده از بازار داخلی، مانع ورود محصولاتی شویم که به صورت کیفی و استاندارد در کشور تولید می‌شوند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه