پایگاه خبری، سرگرمی بوق خبر

کد خبر: ۳۲۳۲
۱۹ بهمن ۱۴۰۱ | ۱۵:۳۱
هم‌زمان با انتشار گزارش‌هایی مبنی بر حرکت ناوگروه نیروی دریایی ایران به سمت کانال پاناما، مقام‌های پاناما اعلام کردند که به ناو‌های ایرانی اجازه عبور از این آبراه استراتژیک را خواهند داد.

مجوز پاناما به عبور ناو‌های ایرانی

اقتصاد دریا - هم‌زمان با انتشار گزارش‌هایی مبنی بر حرکت ناوگروه نیروی دریایی ایران به سمت کانال پاناما، مقام‌های پاناما اعلام کردند که به ناوهای ایرانی اجازه عبور از این آبراه استراتژیک را خواهند داد.

به گفته مقام‌های پاناما با اشاره به معاهده بین‌المللی سال ۱۹۷۷ که کنترل این آبراه را به پاناما می‌سپارد و آن را بی‌طرف اعلام می‌کند، اعلام کرده‌اند که ناوهای ایرانی تا زمانی که به هنجارهای بین‌المللی پایبند باشند، اجازه عبور از این آبراه را خواهند داشت.

واشنگتن طی هفته‌های اخیر چندین بار به حضور احتمالی ایران در تنگه پاناما واکنش نشان داده است.

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این‌باره به «واشنگتن فری بیکن» گفت که این وزارتخانه در حال پیگیری موضع اخیر فرمانده نیروی دریایی ایران در خصوص پهلو گرفتن کشتی‌های جنگی ایرانی در پاناما است.

پیش از آن نیز، «ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این خصوص گفته بود: «از این ادعای نیروی دریایی ایران آگاهی داریم» و افزود که همچنان تلاش‌ها و مواضع ایران مبنی بر تصمیم برای توسعه حضور نظامی در نیمکره غربی را رصد می‌کنیم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران پیش از این گفته بود که نیروی دریایی ارتش تا امروز در تمامی تنگه‌های راهبردی دنیا حضور داشته‌ و تنها در دو تنگه حضور نداشته‌ایم که در یکی از این تنگه‌ها امسال حضور پیدا می‌کنیم و در حال برنامه‌ریزی برای حضور در تنگه پاناما هستیم.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه