پایگاه خبری، سرگرمی بوق خبر

کد خبر: ۳۵۰
۲۰ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۴:۵۷
توجه داشته باشید که پشت سر گذاشتن یک آتش سوزی و پاکسازی محل حتی اگر کوچک باشد بسیار آزاردهنده است.

آتش سوزی

بوق خبر - به طور کلی هر گونه آتش سوزی در خانه یک تجربه آزاردهنده است که خوشبختانه امروزه به دلیل اقدامات ایمنی در برابر آتش سوزی در خناه و اقدام سریع آن مردان و زنان شجاع در بخش‌های آتش نشانی، آتش سوزی در هر خانه باعث تخریب کامل خانه و وسایل ما نمی‌شود، اما با این وجود بعد از یک آتش سوزی کوچک هم تمیز کردن خانه پردردسر خواهد بود.

تمیز کردن خانه بعد از آتش سوزی

بهتر است بدانید که نظافت منزل پس از یک آتش سوزی در واقع یکی از کار‌هایی است که بایستی با دقت کامل انجام شود. هر گونه آتش سوزی در خانه تجربه‌ای بسیار ناراحت کننده است، اما امروزه به لطف اقدامات ایمنی و اقدام سریع آتش نشان‌ها هر آتش سوزی باعث تخریب کامل خانه و وسایل نخواهد شد.

با این وجود حتی یک آتش سوری کوچک هنگام پخت و پز نیز نیاز به کلی شستشو و نظافت در آشپزخانه و حتی کل خانه دارد. امیدواریم که هرگز این اتفاق تلخ را تجربه نکنید، اما اگر خدای نکرده خانه شما دچار آتش سوزی شد برای نظافت منزل بعد از آتش سوزی راهکار‌های مختلفی وجود دارد که در ادامه به بیان آن‌ها پرداخته ایم و شما می‌توانید از آن‌ها استفاده نمایید:

مهم‌ترین اقدام پس از آتش سوزی:

توجه داشته باشید که مهم‌ترین کاری که باید پس از هر گونه آتش سوزی انجام دهید بازرسی خانه از لحاظ ایمنی است، زیرا ممکن است در سیم کشی برق تکیه گاه‌های دیوار و پایه آسیب دیده باشند که بایستی حتما پیش از تمیز کردن و اتمام هر کاری دیوار‌های اصلاح شوند. همچنین بازرسی ممکن است توسط مامور آتش نشانی یا توسط نماینده شرکت بیمه شما انجام گردد.

برای اینکه بتوانید خسارت‌ها را ثبت کنید و نیازی به درمان سوختگی پیدا نکنید بایستی اقدامات احتیاطی را رعایت کنید به گونه‌ای که بزرگسالان از کفش‌های مناسب، پیراهن آستین بلند و شلوار بلند، عینک ایمنی به همراه دستکش مخصوص استفاده کنند. همچنین توصیه می‌شود ماسک صورت بزنید و کودکان کوچک را از محل آسیب دور کنید.

از آنجایی که اولین اقدام ممکن است همراه با تنظیم کننده بیمه شما انحام شود در صورت امکان یک دوربین را به همراه داشته باشید تا آسیب‌ها را ثبت کند. معمولا نماینده بیمه اطلاعت مربوط به بیمه نامه خانه شما را به روز می‌کند و لیستی از متخصصان واجد شرایط را برای کمک به تمیز کردن و بازیابی در اختیار شما قرار می‌دهد.

تمیز کردن نمای بیرونی خانه:

شما یا بازرس خود بایستی پیش از شروع تمیز کردن از نمای بیرونی خانه اطمینان حاصل کنید که پایه‌ها و سازه‌های پشتیبانی سقف، عرشه‌ها و ورودی‌ها سالم هستند. چنانچه به سقف خانه آسیبی وارد شده بود باید زهکش‌ها را چک و تمیز کنید تا بقایای خاکستر و یا گرفتگی‌هایی که باعث آسیب بیشتر می‌شوند را از بین ببرید.

حالا باید به سمت دیوار‌های خارجی حرکت کنید و در اسرع وقت با استفاده از دستگاه شستشوی برق تا حد ممکن خاکستر، دوده و مواد ضد حریق شیمیایی را از بین ببرید.

اگر مناطق کم آسیب دیده باشند ممکن است بتوانید از برس سفت و محلول آب و بوراکس برای از بین بردن آسیب‌های سطحی استفاده نمایید. همچنین اگر برای خاموش کردن شعله‌های آتش از کف آتش نشانی استفاده شده است می‌توان آن را با تراشیدن با لیسه رنگ از بین برد.

توصیه می‌شود که برای تمیز کردن از قسمت بالایی خانه شروع کنید تا آب به مناطق پاک نشده بریزد و از جمع شدن مجدد جلوگیری شود. پنجره‌ها را نیز با شیشه پاک کن بشویید و سرانجام با از بین بردن هر گونه بقایای جامد و تمیز کردن و بررسی برق، مسیر‌های عبور و مرور را برطرف کرده و دوده و آلودگی را پاک کنید.

تمیز کردن نما‌های داخلی خانه:

زمانی که بازرس به شما اجازه داد می‌توانید پاکسازی خانه را آغاز کنید. اگر مقدار خسارت زیاد باشد بهتر است یک شرکت حرفه‌ای نظافت را انتخاب کنید، زیرا آن‌ها می‌توانند آب اضافی را از بین ببرند و روند تمیز کردن چوب و مصالح به شدت آسیب دیده را آغاز کنند. توصیه می‌شود که برای آتش سوزی‌های کوچک تمامی پنجره‌ها را باز کنید و فن‌ها را به داخل بیاورید تا به گردش هوا کمک کند. همچنین برای از بین بردن آتش از کپسول آتش نشانی ایستاده فروشگاه‌ها استفاده نمایید.

تمامی کفپوش‌های وینیل را مرطوب کنید و فرش و موکت‌ها را از خانه خارج نمایید. برای بازرسی بیشتر یا تمیز کردن می‌توانید تمام وسایل مرطوب را به یک گاراژ یا محل نگهداری ببرید تا بتوانید آسیب داخل را برطرف کنید. چنانچه آب و هوا مناسب نباشد و خیلی باد بوزد سیستم گرمایشی با تهویه مطبوع به حذف دود از داخل خانه کمک خواهد کرد.

توصیه می‌شود که برای کمک به رفع سریع بو و دود فیلتر‌ها را روزانه تعویض کنید و یک رطوبت گیر به اتاق اضاقه نمایید. لازم است تا تمام سطوح داخلی خانه را از نظر دوده بررسی نمایید. نباید به بالا نگاه کنید، زیرا سقف مرتبا لک می‌شود و باید قبل از رنگ آمیزی دوباره تمیز شوند. باقی مانده روغن به شدت ایجاد لکه می‌کند و با دست و کفش کثیف قابل انتقال خواهد بود.

می‌توانید برای از بین بردن دوده از دیوار‌های داخلی، کابینت ها، مبلمان چوبی و فلزی دو قاشق غذاخوری صابون ظرفشویی، چهار الی شش قاشق غذاخوری تری سدیم فسفات و یک فنجان سفید کننده کلر را با یک گالن آب گرم ترکیب کنید و با استفاده از دستکش لاستیکی از قسمت یا ناحیه‌ی بالایی دیوار شروع به تمیز کردن کنید و هر مرتبه یک قسمت کوچک را با استفاده از اسفنج بشویید.

از آنجایی که سفیدکننده‌ها به کاهش احتمال رشد کپک کمک می‌کنند توصیه می‌شود حداقل ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از تمیز کردن دیوار‌ها و سقف‌ها را کامل خشک نکنید. اگر فرش‌های خانه خیس نیستند، اما آغشته به دود هستند می‌توانید آن‌ها را به یک سرویس فرش شویی حرفه‌ای بسپارید، زیرا آن‌ها می‌تواند یک ماده شیمیایی برای مباره با دود در فرش و بالشتک اضافه کنند.

توجه داشته باشید که بوی دود می‌تواند ماه‌ها باقی بماند و ممکن است در اتاق و زیرشیروانی و عایق دیوار‌ها گیر کرده باشد. پس از تمیز کردن بازسازی اگر خیلی بوی دود می‌آید می‌توانید از روش تمیز کردن به نام مه زدگی استفاده نمایید. معمولا یک مرمتگر حرفه‌ای از یک ماده شیمیایی برای نفوذ به دیواره‌ها و عایق استفاده می‌کنند تا بوی دود را خنثی نماید.

حذف کردن دود از مبلمان، لوازم منزل و لباس ها:

بهتر است بدانید که برخی از پارچه‌ها و مبلمان مرطوب ممکن است بتوانند در صورت صدمه کم آسیب ببینند و اگر مبلمان نیز از آب اشباع شده اند و می‌خواهید قاب چوبی آن را نگه دارید بایستی پارچه و بالشتک را بلافاصله از بین ببرید تا از کپک زدن و رشد کپک جلوگیری شود.

همچنین اجزای چوبی پنهان و در معرض نیز با استفاده از یک محصول تمیز کننده مبلمان به سرعت تمیز خواهند شد. توصیه می‌شود لباس‌هایی را که برچسب خشکشویی دارند فقط به خشکشویی‌ها بدهید و از آن‌ها بخواهید علاوه بر تمیز کردن بوی دود را نیز از بین ببرند.

برای پارچه‌های قابل شستشو با لکه دود می‌توانید بر اساس توصیه‌های روی برچسب مراقبت یا مواد شوینده سنگین و سفید کننده پایه اکسیژن اقدام به شستشو نمایید و در صورتی باقی ماندن لکه ها، محلول جدید سفید کننده اکسیژن و آب گرم را ترکیب کرده و اجازه دهید تا مواد لکه دار حداقل چهار ساعت یا یک شب خیسانده و دوباره شسته شوند.

می‌توانید پارچه‌های قابل شستشو که لکه دار نیستند، اما بوی دود می‌دهند را مانند همیشه بشویید، اما یک فنجان جوش شیرین به چرخه شستشوی نهایی اضافه نمایید و چنانچه لباس هنوز بوی دود می‌دهد لباسشویی را با آب و دو فنجان جوش شیرین پر کنید و اجازه دهید لباس یک شب خیس بخورد و سپس مانند همیشه بشویید.

توجه داشته باشید که کفش‌ها و لوازم چرم نیز بایستی با پارچه‌ای با آب ساده خیس شده پاک و خشک شوند. اجازه دهید تمام وسایل چرمی به دور از آفتاب و مناسب حرارتی به صورت مستقیم خشک شوند تا از ایجاد کپک جلوگیری شود. وقتی که چرم‌ها خشک شد می‌توانید با صابون آن را تمیز کنید و سپس از یک نرم کننده چرمی استفاده نمایید تا سطح لطیف آن را بازیابی نماید.

پس از آتش سوزی این وسایل را دور بریزید:

در روند تمیز کردن خانه بعد از آتش سوزی توصیه می‌شود که اگر برق بیش از چهار ساعت خاموش باشد حتی پس از آتش سوزی کوچک بیشتر مواد غذایی درون یخچال خراب شده اند و باید دور ریخته شوند. فریزر را بررسی کنید و اگر برفک‌های آن وجود دارند و کامل آب نشده اند مواد غذایی داخل آن فاسد نشده است.

همچنین هر نوع غذایی مانند مواد غذایی کنسرو شده که در معرض گرما و مواد شیمیایی اطفا حریق قرار گرفته اند باید دور ریخته شوند، زیرا گرمای بیش از حد باعث خراب شدن غذا می‌شود حتی اگر قوطی‌ها نسوخته باشند. توجه داشته باشید که آب و دود و همچنین مواد شیمیایی ناشی از اطفا حریق می‌توانند مواد آرایشی و دارویی را به سرعت خراب کنند و بهتر است که آن‌ها را دور بریزید.

توصیه می‌شود تا زمانی که از نظر آسیب به آب و آسیب ناشی از گرما در سیم کشی بررسی نشده اند نباید از هیچ وسیله الکتریکی حتی وسایل کوچک یا وسایل سرگرمی استفاده نمایید و برای جلوگیری از احتمال آتش سوزی هر مورد مشکوک دیگری را دور بریزید.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه