پایگاه خبری، سرگرمی بوق خبر

کد خبر: ۵۳۸
۰۱ تير ۱۴۰۰ | ۱۴:۵۸
کسانی که دچار فیبروز ریه می‌شوند شاید در طولانی مدت به اکسیژن نیازمند باشند. اگر فیبروز شدیدی باشد شاید کار به پیوند ریه و… منجر شود، چون ریه هایشان حالتی چرمی پیدا می‌کند و نمی‌توان برای آن کاری کرد.

عوارض ریوی پس از ابتلا به کرونا

بوق خبر - یک متخصص ریه درباره راهکار‌های لازم در تقویت ریه پس از ابتلا به کرونا گفت: کرونا می‌تواند ریه و کلیه و سیستم قلبی و عروقی را درگیر کند و این‌ها فاکتور‌های موثر در میزان درگیری با بیماری هستند.

گاهی می‌بینیم بیمار در ظاهرا درگیری ریوی کمی دارد، ولی بعدا مشکل پیدا می‌کند و نمی‌توان اظهار نظر قطعی کرد.

دکتر محمدرضا زاهدپور انارکی، متخصص ریه و دانشیار بازنشسته دانشگاه تهران در پاسخ به این سوال که ریه بسیاری از بیماران کرونایی حتی بعد از گذشت ماه‌ها به حالت اول بر نگشته است این وضعیت تا چه زمانی ادامه دارد؟

اظهار داشت: برخی از بیماران کرونایی خوب می‌شوند و مشکلی ندارند، ولی برخی از بیماری‌های عفونی شاید منجر به فیبروز ریه شود، یعنی ریه هایشان حالتی چرمی پیدا می‌کند و نمی‌توان برای آن کاری کرد.

دارویی به نام پیرفنکس بیرفنات تجویز می‌شود که مشخص شده تاثیر آنچنانی ندارد و اگر فیبروز شدیدی باشد شاید کار به پیوند ریه و… منجر شود.

در مورد بیماری کار خاصی برای تقویت ریه نداریم. در مورد بیماران کرونایی که بیماری‌های مزمن ریوی دارند دارو‌هایی استفاده می‌شود که بخاطر بیماری مزمن خود باید به آن‌ها ادامه بدهند، در مورد بیماران آسمی هم همینطور است.

درگیری ریه در درصد کمی از بیماران کرونایی پایدار می‌ماند و منجر به فیبروز می‌شود و نمی‌شود کاری انجام داد. عوارض کرونا مثل ضعف و بیحالی و سستی و عدم تمرکز و تنگی نفس هم وجود دارد که حالت‌هایی به این شکل است دیده می‌شود.

وی در مورد انجام برخی ورزش‌ها برای تقویت ریه آسیب دیده از کرونا گفت: آن‌ها کار‌هایی در راستای توان بخشی است. توان بخشی می‌تواند برای بسیاری از بیماری‌ها کمک کننده باشد. کسانی به برنامه‌های بازتوانی و… نیاز دارند. کسانی که دچار فیبروز ریه می‌شوند شاید در طولانی مدت به اکسیژن نیازمند باشند.

دکتر انارکی در خصوص اینکه وقتی شدت درگیری ریه در بیماران کرونایی زیاد است آیا این احتمال می‌رود که بعد از مدتی ریه شخص با ابتلایی دوباره درگیر شود؟

تصریح کرد: ممکن است، چون این بیماری هر روز چیزی را به ما یاد می‌دهد و هر روز متوجه نکته جدیدی می‌شویم. کسانی که کرونا گرفته اند شاید دوباره و سه باره هم بگیرند، حتی آن‌هایی که واکسن زده اند صددرصد از ابتلا جلوگیری نکرده اند، ولی شانس اینکه ابتلا به بیماری شدید باشد و منجر به مرگ شود در آن‌ها کاهش پیدا می‌کند.

این متخصص ریه در پاسخ به این سوال که با چند درصد درگیری ریه امکان مرگ و میر بسیار بالاست؟

اظهار داشت: این بیماری با درگیری ارگان‌های متعدد شناخته شده است و تنها بحث ریه نیست. کرونا می‌تواند ریه و کلیه و سیستم قلبی و عروقی را درگیر کند و این‌ها فاکتور‌های موثر در میزان درگیری با بیماری هستند. گاهی می‌بینیم بیمار در ظاهرا درگیری ریوی کمی دارد، ولی بعدا مشکل پیدا می‌کند و نمی‌توان اظهار نظر قطعی کرد.

وی در خصوص اینکه کسانی که برای بار اول به کرونا مبتلا می‌شوند چه اقداماتی باید انجام بدهند تا درگیری ریوی پیدا نکنند گفت: امروز توصیه می‌شود این افراد زودتر و در مراحل اولیه به مراکز درمانی مراجعه کنند تا با دارو‌هایی که وجود دارد مثل رمدسیویر درمان آغاز شود، چون این دارو‌ها بهتر جواب می‌دهند و بیماری در مراحل اولیه‌تر و با آسیب ریوی کمتری جلوگیری می‌شود و بهتر پاسخ می‌گیرند.

بیماران کرونایی باید استراحت کنند و مایعات زیادی بخورند و از ویتامین دی و منیزیم و کلسیم و غذا‌های پرپروتئین استفاده کنند این‌ها چیز‌هایی کمکی است، ولی توصیه من مراجعه در مراحل اولیه است تا بتوان از بدتر شدن بیماری جلوگیری کرد.

دکتر انارکی در خصوص استفاده از دستگاه بخور و … نیز گفت: در بیماران کرونایی که ریه درگیر می‌شود این وسایل خیلی جواب نمی‌دهد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه