پایگاه خبری، سرگرمی بوق خبر

کد خبر: ۵۷۷
۰۳ تير ۱۴۰۰ | ۲۰:۵۷
به طور کلی درمان فروپاشی عصبی چندان راحت نیست و شما بایستی با به کارگیری راهکار‌های مختلف و کاربردی که در این مقاله بیان کرده ایم اقدام به رفع و درمان فروپاشی روانی در خود بکنید.

فروپاشی عصبی

بوق خبر - به طور کلی فروپاشی عصبی گاهی اوقات توسط افراد برای توصیف وضعیت و مدیریت استرس به کار می‌رود که در آن به طور موقت قادر به عملکرد عادی در زندگی روزانه نیستید و برای هر فردی ممکن است شرایطی پیش بیاید که اوضاع بر میل او نباشد و فرد از نظر عاطفی و هیجانی دچار استرس و اضطراب شود.

بهتر است بدانید فروپاشی روانی معمولا زمانی رخ می‌دهد که فرد دیگر نمی‌تواند عملکرد نرمال و عادی خود را انجام دهد و حتی برای کوچک‌ترین چیزی‌ها مانند کار‌های ساده خانه یا بهداشت فردی نیازمند دیگران خواهد بود. با این وجود شرایط او را یک بیماری روانی رسمی نمی‌دانند، ولی می‌تواند اثرات جدی و منفی زیادی روی زندگی فرد داشته باشد.

در واقع فردی که فروپاشی روانی را به خوبی تجربه می‌کند شاید نتواند کار کند، به مدرسه برود، از خانواده خود مراقبت کند و یا هر یک از فعالیت‌های عادی دیگر را انجام دهد. توجه داشته باشید که این وضعیت موقتی، اما کاملا جدی بوده و باید مانند یک بحران در سلامت روان مورد درمان قرار گیرد.

همچنین ارزیابی‌های صورت گرفته توسط روان شناسان یا متخصصان دیگر در زمینه سلامت روان می‌تواند کمک کند تا بفهمید که آیا مشکل پنهانی در سلامت روانی فرد وجود دارد که منجر به فروپاشی روانی شده و پس از اینکه تشخیص انجام شد روند درمان صورت گیرد.

معمولا این ارزیابی‌ها می‌تواند منجر به درمان شود که اغلب شامل ماندن برای زمانی کوتاه در مراکز درمانی و قرار گرفتن تحت درمان، استفاده از دارو در صورت نیاز تغییراتی در سبک زندگی و استفاده منظم از استراتژی‌های کاهش استرس و تکنیک‌های یلکسیشن می‌باشد.

نشانه‌های فروپاشی روانی:

از آنجایی که این وضعیت با هیچ شرایطی یکسان نیست می‌توان آن را فروپاشی روانی با هیچ علامت تعریف شده‌ای به جز مشکل داشتن یا عدم توانایی در انجام عادی فعالیت روزانه دانست.

احساس اضطراب، افسردگی، ناراحتی یا زودرنجی مداوم

گوشه گیری و یا اجتناب از موقعیت‌های احتماعی عادی

احساس درماندگی، ناامیدی و عزت نفس کم

بهانه کردن مریضی برای نرفتن به محل کار برای چندین روز یا نرفتن برای جلسات و قرار ملاقات‌ها

برنامه خواب نامنظم چه خوابیدی خیلی زیاد و چه نداشتن خواب کافی

فرد حس می‌کند از نظر عاطفی خالی شده و از نظر فیزیکی نیز همیشه خسته است

داشتن مشکل در تمرکز یا به یاد آوردن اتفاقات روز

عدم توانایی برای داشتن لذت کافی از چیز‌هایی که در حالت عادی برای فرد لذت بخش و سرگرم کننده بوده اند.

درد‌ها و ناراحتی‌های مداوم

عدم علاقه به رابطه جنسی و تغییرات در قاعدگی

مشکل در همراهی با دیگران یا تحمل کردن فرد دیگری در کنار خود

حرکت کردن یا صحبت کردن کندتر از مواقع عادی

فکر کردن به خودکشی یا داشتن افکاری در مورد آسیب زدن به خود

دقت داشته باشید که در موارد درمان نشده و یا شدید به ویژه زمانی که این وضعیت مرتبط با مشکلی در سلامت روان باشد علائم ناشی می‌تواند باعث توهم، پارانوئیا و از دست دادن قدرت فهم و هذیان گویی شود.

فروپاشی عصبی

راه‌های درمان فروپاشی عصبی:

 

به روانپزشک و روانشناس مراجعه کنید:

توصیه می‌شود که برای درمان مشکل عصبی خود به روانشناس مراجعه نمایید و مشکلات خود را با آن‌ها در میان بگذارید. یک روانپزشک مجرب بدون افتادن در دام تشخیص گذاری‌های افراطی و با درک مشکلتان متوجه خواهد شد که شما به خاطر کار کشیدن زیاد از سیستم عصبی تان دچار تحلیل قوا و انرژی شده اید و به همین خاطر نیاز به استراحت و تجدید قوا دارید.

وی سپس بدون ترساندن شما با طرح برنامه یک دوره درمانی کوتاه مدت همراه با تجویز‌های استعلاجی و آموزش همه راه‌های رسیدن به آرامش روانی شما را مدد خواهد کرد تا هرچه زودتر از این مشکل روانی رهایی پیدا کنید.

نیاز‌های جنسیتان را جدی بگیرید:

یکی از راهکار‌های بهبود وضعیت عصبی در اولویت قرار دادن نیاز‌های جنسی است، زیرا ترشح طولانی مدت هورمون استرس می‌تواند تمامی اجزای سیستم ایمنی و بقای شما را تحلیل کرده و سلول‌های بدن را ضعیف و ناتوان کند.

به همین خاطر لازم است تا حسابی به خودتان برسید یعنی پروتئین مصرف کنید، سبزی و میوه تازه بخورید، حداقل روزی بیست دقیقه از خانه بیرون بزنید، اجازه دهید پوستتان در معرض آفتاب قرار بگیرد و ویتامین D در بدنتان به خوبی ساخته شود. دقت داشته باشید که در مواجه با این مشکل بیشتر از همیشه نیاز به دریافت ویتامین دارید تا به بازسازی خلق و روحیه و اصلاح الگوی خوابتان بپردازد.

با صحبت با دیگران فشار درونی خود را کاهش دهید:

بهتر است بدانید که معمولا در تنهایی درد و رنج افراد بیشتر می‌شود و به همین خاطر حرف زدن با انسان‌های دلسوزی که بی قضاوت و بی آزار هستند می‌تواند برای شما حیاتی باشد. حرف زدن معجزه می‌کند و برون ریزی هیجانی از رنج و آلام شما می‌کاهد.

شاید گاهی اوقات در دل خود نخواهید با درد و دل کردن مزاحم دیگران شوید و آن‌ها را برنجانید، اما توجه داشته باشید که الان شما در وضعیت خطرناک و اورژانسی قرار دهید و از آنجایی که کمک کردن به انسان‌های دیگر یک صفت شریف انسانی است پس به دیگران اجازه دهید تا از این صفت درونی خودشان مطلع شوند و آن را به کار بگیرند.

با خودتان منصف و مهربان باشید:

نباید به خاطر سطح توقعی که دارد خودتان را ملامت کنید، زیرا کمالگرایی که دام بزرگ است و شما بایستی سطح توقعی که از دنیا دارید را با تغییر زندگی خود کم و زیاد کنید. چنانچه دچار فروپاشی عصبی و روانی شده اید نباید مثل سابق از خودتان توقع زیادی داشته باشید و حتما به خود تحمل استراحت برای بازگشت انرژی‌های از دست رفته را بدهید.

برای برگشت انرژی‌های رفته ریلکس کنید:

توصیه می‌شود تا برای برگشتن انرژی‌های از دسته رفته خودتان را ریلکس کنید تا دوباره سرحال و ریفرش شوید. در واقع ریلکسیشن منظم روش فکر کردن شما و احساس شما را در مورد همه چیز تغییر خواهد داد.

مشکلات خود را تقسیم نمایید:

به طور کلی وقتی تمامی دردسر‌ها و مشکلات زندگی تان را یکجا مشاهده کنید و بخواهید آن‌ها را همزمان حل کنید قطعا مرعوب و وحشت زده خواهید شد. اما اگر برخی از آن‌ها را نادیده بگیرید و باقی را هم به بخش‌های کوچک تری تقسیم کنید با افزایش انگیزه در مقابله با مشکلات مواجه خواهید شد.

توصیه می‌شود که در هر زمان تنها با یکی از مشکلاتتان کلنجار بروید. در واقع الان وقت اجرای نقشه‌های بزرگ و یا تصمیم گیری‌های عجولانه نیست و برای مثال شما برای به دریا انداختن یک قایق باید صبر کنید تا موج‌ها بروند و دریا آرام شود پس عجله نکنید، زیرا در این وضعیت قادر به مقابله با مشکلات نخواهید شد. توصیه می‌شود برای مدتی اقدام به تصمیم گیری نکنید و پس از استراحت و بازسازی خودتان به حل آن‌ها بپردازید.

آینده تان را تصور کنید:

اینکه شما دچار فروپاشی عصبی شده اید به این معناست که یک قدم از زندگیتان ایراد دارد و شاید فکر می‌کردید که کار و پول زیاد اسباب خوشبختی را فراهم می‌آورد و یا فکر می‌کردید روابط بسیار زیاد با سایر افراد و راضی نگه داشتن همه باعث می‌شود تا زندگی پربرکتی داشته باشید و دنیا با شما مهربان‌تر شود.

اما حالا که دچار این مشکل شده اید توصیه می‌شود که در باور‌های پیشین خود تجدید نظر نمایید، زیرا در حال حاضر فرصت دارید تا به صورت دقیق برای آینده و سبکی که از این به بعد زندگی خواهید کرد فکر کنید. لازم است تا تفاوت جدید در زندگی خود ایجاد کتید تا اشتباهات گذشته مجددا تکرار نشوند.

یک آینده خوب برای خودتان بسازید:

یکی دیگر از راهکار‌های درمان فروپاشی عصبی تصور کردن آینده خوب است. سعی کنید تا از چیز‌های کوچک در زندگی لذت ببرید، زیرا مفهوم زندگی شادمانی از چیز‌های کوچک در لحظه فعلی خواهد بود. ملاقات دوستان خوب قدیمی، پیاده روی، رفتن به خرید، سفر و گردش و صرف وقت با عزیزان همه از اصول درمان فروپاشی عصبی خواهند بود.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
نظرات بینندگان
حمید
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۲۶ - ۰۳ تير ۱۴۰۰
0
0
الان خیلی از ما در شرایط فروپاشی عصبی هستیم. که با اقدامات مسئولان، مثل برگزاری انتصابات، اعلام کمک میلیاردی به کشورهای دیگر علیرغم مشکلات داخلی، بی توجهی به وضع رقت بار اقتصادی مردم و ... هر روز بدتر از روز قبل می شود
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه