پایگاه خبری، سرگرمی بوق خبر

کد خبر: ۵۹۶
۰۵ تير ۱۴۰۰ | ۱۳:۳۹
پژوهشی بر روی لوازم آرایشی رایج نشان داد اغلب ریمل ها، رژلب‌های مایع و کرم پودر‌های ضد آب دارای مقادیری از «مواد شیمیایی ابدی» (Forever Chemicals) بودند که میان استفاده از آن‌ها و ابتلا به سرطان ارتباط وجود دارد و در اغلب موارد هم نامی از آن‌ها روی بسته بندی محصول برده نشده بود.

رژلب ضد آب

بوق خبر - پژوهشی بر روی لوازم آرایشی رایج نشان داد اغلب ریمل ها، رژلب‌های مایع و کرم پودر‌های ضد آب دارای مقادیری از «مواد شیمیایی ابدی» (Forever Chemicals) بودند که میان استفاده از آن‌ها و ابتلا به سرطان ارتباط وجود دارد و در اغلب موارد هم نامی از آن‌ها روی بسته بندی محصول برده نشده بود.

محققان ۲۳۱ محصول آرایشی فروشگاه‌ها و برند‌های آمریکا و کانادا را مورد آزمایش قرار دادند. نزدیک به نیمی از آن‌ها دارای مقادیر بالایی فلوئور (Fluorine) بودند که دانشمندان از طریق آن به وجود مواد شیمیایی سمی‌ای به نام PFAS در آن‌ها پی بردند.

از مواد پرفلوئوروآلکیل و پلی فلوئوروآلکیل که با نام اختصاری PFAS شناخته می‌شوند (Per- and polyfluoroalkyl Substances) هزاران نوع وجود دارد که تنها بخشی اندکی از آن‌ها به لحاظ سمی بودن مورد آزمایش قرار گرفته اند. مواد PFAS همگی ساخته‌ی دست انسان هستند و به سختی در محیط و بدن انسان تجزیه می‌شوند.

توماس برتون، یکی از دانشمندان دست اندرکار در این پژوهش می‌گوید: «این مواد، چون تجزیه نمی‌شوند می‌توانند در آب و مواد غذایی انباشته شوند، در بدن ما باقی بمانند و باعث بروز مشکلات پزشکی شوند.»

پژوهش‌ها از وجود ارتباط میان قرارگیری در معرض دو نوع از مواد PFAS که از بقیه بیشتر مورد تحقیق قرار گرفته اند یعنی PFOA و PFOS و افزایش ریسک ابتلا به برخی سرطان ها، پایین بودن وزن نوزادان هنگام تولد و بروز مشکلاتی در غده تیروئید و دستگاه ایمنی بدن حکایت دارد.

احتمال وجود مواد PFAS در محصولات آرایشی ضد آب و ماندگار بیشتر بود

محققان به بررسی وجود مواد PFAS در محصولات آرایشی پرداختند تا درک بهتری از نحوه‌ی ورود این مواد شیمیایی به داخل بدن و همینطور پساب‌ها یابند.

آن‌ها متوجه شدند بیش از سه چهارم ریمل‌های ضد آب، حدود دو سوم کرم پودر‌ها و رژلب‌های مایع و بیش از نیمی از محصولات مربوط به آرایش چشم‌ها و لب‌ها دارای مقادیر بالایی فلوئور بودند، امری که از وجود مواد PFAS در آن‌ها حکایت داشت.

برتون می‌گوید: «این برای ما قابل درک است، چون بعضی از آن‌ها معمولاً به عنوان محصولات ضد آب یا ماندگار تبلیغ می‌شوند. چنین ویژگی‌هایی هستند که به معنای احتمال وجود مواد PFAS هستند.»

گروه محققان ۲۹ محصول با فلوئور بالا را برای تجزیه و تحلیل بیشتر انتخاب کردند و متوجه شدند همه‌ی آن‌ها حاوی دست کم ۴ نوع نگران کننده از مواد PFAS بودند.

روی بسته بندی اغلب محصولات آرایشی نامی از مواد PFAS برده نشده بود

گرچه خانم‌هایی که از رژلب استفاده می‌کنند ممکن است در طول زندگی شان چندین کیلو رژلب بخورند، اما آن نظارتی که بر صنایع غذایی و دارویی می‌شود، در مورد محصولات آرایشی وجود ندارد.

در نزدیک به ۹۰ درصد محصولاتی که فلوئور زیادی در خود داشتند – از جمله آن ۲۹ محصولی که وجود مواد PFAS در آن‌ها به اثبات رسید – نامی از مواد PFAS در بخش مواد تشکیل دهنده‌ی آن‌ها برده نمی‌شود.

از آنجایی که زیاد نیستند کسانی که بتوانند از مواد PFAS ذکر نشده روی بسته بندی محصولات دوری بجویند، محققان خواستار ورود دولت آمریکا به این امر شده اند.

برخی سناتور‌های آمریکایی لایحه‌ی ممنوعیت استفاده از مواد PFAS در محصولات آرایشی را مطرح کرده اند تا جلوی استفاده از آن در تولید محصولات آرایشی و مراقبت شخصی را بگیرند.

برتون می‌گوید: «این نکته که حدود نیمی از محصولاتی که آن‌ها را آزمایشی کردیم مقدار زیادی فلوئور در خود نداشتند و به نظر می‌رسید حاوی مواد PFAS نبودند به ما نشان می‌دهد که محصولات آرایشی را می‌شود بدون این مواد شیمیایی هم تولید کرد، بنابراین جلوگیری از استفاده از آن‌ها نباید خیلی سخت باشد.»

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه