پایگاه خبری، سرگرمی بوق خبر

کد خبر: ۵۹۷
۰۵ تير ۱۴۰۰ | ۱۴:۱۷
بروز کبودی و برجای ماندن جای زخم برای بسیاری از افراد امری آزاردهنده به حساب می‌آید. از این رو در ادامه مطلب به معرفی روش‌های موثر و خانگی برای رفع جای کبودی پرداخته ایم.

رفع کبودی

بوق خبر - به طور کلی با آسیب دیدن ناحیه‌ای از بدن و یا پاره شدن رگ‌های خونی در زیر پوست کبودی‌هایی رخ می‌دهد، که به مرور زمان برخی از آن‌ها از بین رفته و نیازی به درمان نمی‌باشد. در این رابطه برخی از روش‌ها برای کاهش درد و از بین بردن جای کبودی برای برخی از افراد که به این عارضه حساس هستند، پرداخته ایم.

برخی از مردم در بیشتر مواقع به کبودی مبتلا می‌شوند که از آن نیز رنج برده و روش‌های متفاوتی برای از بین بردن آن استفاده می‌کنند. خمچنین قابل به ذکر می‌باشد که افراد سالمند و مسن بیش از دیگر افراد به این عارضه دچار شده که علت آن نیز ضعیف‌تر شدن پوست بدنشان است.

افراد میانسال با از دست دادن لایه‌های محافظتی به روی پوست رگ‌های خونی خود را بیش از دیگر رده‌های سنی در معرض آسیب قرار می‌دهند. همچنین مصرف برخی از مکمل‌های خاص و دارو‌های به مانند قرص آسپرین در بروز کبودی نقش به سزایی ایفا می‌کند. گفتنی است که لخته شدن خون امکان دارد که با تاثیرات مربوط به مصرف برخی از آنتی بیوتیک‌ها بروز آید، چرا که در این شرایط مویرگ‌ها به راحتی نمی‌توانند خون را جا بجا کنند.

معرفی علائم این عارضه

ایجاد زخم‌های بزرگ و گسترش آن‌ها بدون علت
سابقه خونریزی‌های بیش از حد
ایجاد کبودی پس از مصرف برخی از دارو‌های جدید
سابقه خونریزی و یا کبودی در خانواده و وابستگان نزدیک

علت بروز آن چه می‌باشد؟

عملکرد نادرست برخی از پلاکت‌های خون
کمبود پروتئین در بدن
سطح پایینی از عناصر مهم در خون که سبب لخته شدن آن پس از بروز آسیب می‌گردد.

توجه داشته باشید که پس از ایجاد برخی از کبودی‌های غیر طبیعی باید سریعاً به پزشک مراجعه کرده و با انجام آزمایش‌های مربوطه پزشک سطح پلاکت خون شما را بررسی کرده تا علت کبودی و آن را پیدا نماید.

همچنین از دیگر عوامل ایجاد جای کبودی سوء استفاده و خشونت‌های خانگی است.

روش‌های رفع جای کبودی

با استفاده از روش‌های ساده و خانگی گفته شده در ادامه مطلب می‌توانید مقدار کبودی‌ها را کنترل کرده و به رفع آن بپردازید.

یخ

بلافاصله پس از ایجاد آسیب برای کاهش جریان خون در اطراف مناطق کبود شده می‌توان یخ قرار دهید، چرا که خنک کردن رگ‌های خونی سبب می‌شود تا مقدار خونی که به بافت‌های اطراف آن می‌رسد، کمتر شده و از این رو از ایجاد کبودی‌های بسیار نیز پیشگیری نماید. قابل به ذکر می‌باشد که این درمان از ایجاد تورم جلوگیری کرده که از این رو می‌توان یک بسته یخ را به درون کیسه پارچه‌ای و یا حوله قرار داده و سپس آن را در ۱۰ دقیقه به روی مناطق آسیب دیده قرار دهید.

این عمل را بایستی هر ۲۰ دقیقه یک بار تکرار نمایید.

گرما

همچنین برای رفع جای کبودی می‌توان از حرارت و یا گرما برای برای بالا بردن گردش خون و جریان آن استفاده نمود. این روش برای هنگامی که کبودی‌های ایجاد شده بسیار آزار دهنده هستند و به دنبال روشی مطمئن برای رفع آن‌ها می‌باشید، است. همچنین گرما دهی به نواحی کبود شده سبب کم شدن درد عضلانی نیز می‌شود. از این رو می‌توانید یک میله داغ و یا بطری آب گرم به روی نواحی مورد آسیب قرار داده و یا در حمام به زیر دوش آب گرم قرار بگیرید.

ایجاد فشار

در این روش می‌توانید نواحی کبود شده را به وسیله یک باند کشی ببندید چرا که این کار با فشار آوردن به بافت‌ها از نشت رگ‌های خونی پیشگیری می‌کند. با کمک این روش فشرده سازی می‌توانید مقدار کبودی را کاهش داده و در نهایت به کاهش درد و ورم نیز منجر شوید.

نگه داری آن در ارتفاع

به طور کلی برای رفع جای کبودی دست و یا پای خود می‌توانید آن عضو از بدن را در ارتفاع بالاتر از قلب قرار دهید. این کار سبب کم شدن درد و در نهایت خالی کردن مایع اطراف نواحی کبود شده خواهد شد. همچنین با بالا بردن این نواحی فشار خون در مناطق آسیب دیده کم شده و در نهایت درد کمتری به آن وارد خواهد کرد.

اگر زمان بسیاری را برای استراحت به سر می‌دهید، می‌توانید از این روش آسان و ساده برای درمان روند کبودی خود استفاده نمایید.

گیاه آرنیکا

آرنیکا از دیگر گیاهان برای درمان التهاب و ورم می‌باشد. طبق مطالعات انجام شده در این رابطه مشخص شد که پماد آرنیکا موضعی به طور تاثیر گذاری می‌تواند کبودی‌های ناشی از لیزر را رفع نماید. به طور کلی در طی روز می‌توانید چندین مرتبه از این پماد و یا ژل برای رفع جای کبودی استفاده کنید.

همچنین در برخی از مواقع نوع خوراکی آن نیز موجود می‌باشد.

کرم ویتامین K

به طور کلی ویتامین k به رقیق شدن خون کمک می‌کند. در طی مطالعات انجام شده در سال ۲۰۰۲ اینترنت مشخص شد که استفاده از کرم ویتامین k در رفع جای کبودی‌هایی که پس از روش‌های درمانی با لیزر انجام شده است بسیار تاثیر گذار می‌باشد.

برای استفاده از این روش درمان بایستی در طی روز حداقل دو مرتبه از آن استفاده نمایید.

آلوئه ورا

طی تحقیقات علمی انجام شده این چنین مشخص است که خواص آلوئه ورا برای کاهش درد و التهاب بسیار موثر می‌باشد. از این رو می‌توانید آن را به طور موضعی بر روی مناطق آسیب دیده از پوست خود قرار دهید، اما توجه داشته باشید که باید ژل آن خالص بوده و بایستی برچسب به محصول مورد نظر را با دقت کامل مطالعه نمایید، تا مواد افزودنی در ترکیبات آن وجود نداشته باشد.

ویتامین C

این ویتامین نیز از خواص ضد التهابی برخوردار است که در نهایت به روند بهبود سرعت می‌بخشد. شما می‌توانید انواع مختلفی از این ویتامین را به صورت ژل، کرم و یا سرم‌های دارای این نوع ویتامین از داروخانه خریداری نمایید و به صورت موضعی به روی نواحی کبود شده اعمال کنید.

همچنین در صورتی دیگر می‌توانید آن را به صورت مکمل غذایی در وعده‌های غذایی خود بگنجانید.

آناناس

بروملائین از دیگر ترکیبات و آنزیم‌های موجود در میوه آناناس می‌باشد که در کم کردن شدت کبودی و رفع جای آن بسیار تاثیرگذار می‌باشد. از این رو می‌توان این میوه را برای جذب بیشتر بروملائین در وعده‌های غذایی خود اضافه کرده و یا می‌توانید از نوع کرم موضعی آن استفاده نمایید.

گیاه سنفیتون

گیاه کامفری و یا در اصطلاح دیگر که در زبان فارسی به آن سنفیتون می‌گویند. به طور کلی برای رفع جای کبودی تاثیر بسزای قائل می‌باشد. تحقیقات انجام شده استفاده از کرم‌های سنفیتون دارای تاثیرات معجزه انگیزی برای درمان کبودی و التهاب به شمار می‌آیند.
نکات پایانی

زمان مراجعه به پزشک

در صورت کبودی و ورم و درد بسیار همراه بود باید شرایط را به پزشک اطلاع داده و یا از دارو‌های رقیق کننده خون استفاده نمایید.

در صورت بروز کبودی بدون بروز آسیب

هنگامی که کبودی‌ها همراه با درد همراه است و زیر ناخن‌های دست و یا پا ایجاد می‌شود.

در صورتی که پس از گذشت دو هفته که بود التیام نیافته باشد و یا پس از گذشت سه الی چهار هفته به طور کلی از بین نرفته باشد.

همچنین ایجاد کبودی در سر و یا چشم بسیار هشدار دهنده است.

در صورتی که قسمتی از سر به کبودی منجر شده باشد باید به یاد بیاورید تا آیا احتمال آسیب جدی به آن وارد شده و یا خیر در صورتی که فردی حادثه برایش رخ داده باشد و یا آن را به خاطر نیاورد به احتمال بسیار به ضربه مغزی دچار شده است.

هنگامی که کبودی‌ها در بالای چشم ایجاد شده باشند.

آشنایی با روش‌های پیشگیری از بروز این عارضه

پیشنهاد می‌کنیم که برای پیشگیری از بروز کبودی روش گفته شده در ادامه مطلب در نظر داشته باشید.

در هنگام انجام ورزش‌های به مانند فوتبال از پوشش محافظ قفسه سینه و دنده استفاده نمایید.

مبلمان منزل را در نزدیکی در ورودی آن محل‌های پر رفت و آمد و قرار ندهید.

کابل‌های تلفن سیم برق را در مناطقی که احتمال برخورد برای سقوط افراد در آنجا بسیار است قرار ندهید.

کف زمین را همواره خشک نگه دارد تا از سر خوردن فرش‌ها جلوگیری گردد.

وسایل اضافی را از روی زمین جمع کرد تا سبب زمین خوردن اطرافیان و یا خود شما نشود.

در صورتی که حتی شب بیدار می‌شوید بایستی از یک چراغ خواب کوچک برای روشن کردن محیط استفاده کنید.

در صورتی که پزشک برای شما دارو‌های رقیق کننده خون در نظر گرفته است آن را در نوبت‌های تعیین شده مصرف کرده و همواره مقدار آن را کنترل نمایید.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه