پایگاه خبری، سرگرمی بوق خبر

کد خبر: ۶۰۲
۰۵ تير ۱۴۰۰ | ۲۲:۱۵
این مطالعه که روی افرادی که بر اثر ابتلا به کووید-۱۹ جان خود را از دست داده بودند انجام شد، نشان داد التهاب مغز در این افراد مشابه التهاب مشاهده شده در مغز بیمارانی است که بر اثر ابتلا به آلزایمر و پارکینسون فوت کرده اند.

کرونا

بوق خبر - نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد کووید-۱۹ تاثیر مشابه بیماری‌های آلزایمر و پارکینسون بر مغز دارد.

این مطالعه که روی افرادی انجام شد که بر اثر ابتلا به کووید-۱۹ جان خود را از دست داده بودند نشان داد التهاب مغز در این افراد مشابه التهاب مشاهده شده در مغز بیمارانی است که بر اثر ابتلا به آلزایمر و پارکینسون فوت کرده اند.

بر اساس نتایج این مطالعه که توسط محققان دانشگاه «استنفورد» در آمریکا انجام شد، مغز بیمارانی که بر اثر ابتلا به کووید-۱۹ شدید جان خود را از دست دادند، نشانگر‌های مولکولی التهاب عمیقی را نشان دادند. این علائم حتی در افرادی که هیچ اختلال عصبی را گزارش نکرده بودند، مشاهده شد.

محققان در این مطالعه بافت مغزی هشت بیمار را که بر اثر ابتلا به کووید-۱۹ جان خود را از دست داده بودند و ۱۴ نفر که به دلایل دیگری فوت کرده بودند، تجزیه و تحلیل کردند. نتایج این مطالعه نشان داد حدود یک سوم از بیمارانی که به دلیل ابتلا به کووید-۱۹ در بیمارستان بستری می‌شوند علائم عصبی مانند فراموشی، مشکل در تمرکز و افسردگی گزارش می‌کنند.

کرونا غشای خاکستری مغز را کاهش می‌دهد

این مشکلات می‌تواند به عنوان بخشی از آنچه «کووید-۱۹ طولانی» نامیده می‌شود، ادامه یابد؛ یک بیماری طولانی مدت که بعضی اوقات بیماران را پس از بهبودی از عفونت اصلی تحت تأثیر قرار می‌دهد. در حالی که التهاب قابل توجهی در مغز بیماران فوت شده ناشی از ابتلا به کووید-۱۹ مشاهده شد، اما بافت مغزی آن‌ها هیچ نشانه‌ای از SARS-CoV-۲، ویروس عامل کووید-۱۹ نداشت.

با این حال در مورد وجود ویروس در مغز بیماران مبتلا به کووید-۱۹ اختلاف نظر دارند.

محققان می‌گویند: به نظر می‌رسد عفونت ویروسی واکنش‌های التهابی در سراسر بدن ایجاد می‌کند که ممکن است باعث سیگنالینگ التهابی از طریق سد خونی مغزی شود که به نوبه خود می‌تواند التهاب عصبی مغز را قطع کند.

آن‌ها افزودند: این احتمال وجود دارد که بسیاری از بیماران مبتلا به کووید-۱۹، به ویژه آن‌هایی که مشکلات عصبی را گزارش می‌کنند یا علائم آن‌ها را نشان می‌دهند یا در بیمارستان بستری هستند، نشانگر‌های التهابی عصبی مشاهده شده در افراد فوت شده به دلیل کرونا را داشته باشند. یافته‌های این مطالعه می‌تواند به توضیح مه مغز، خستگی و سایر علائم عصبی و روانپزشکی ناشی از کووید-۱۹ طولانی کمک کند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه