پایگاه خبری، سرگرمی بوق خبر

کد خبر: ۶۵۶
۱۰ تير ۱۴۰۰ | ۱۹:۱۱
ریسک ابتلا به کرونا در زنان مبتلا به اختلال هورمونی شایع سندرم تخمدان پلی کیستیک یا همان تنبلی تخمدان بیشتر است. این نتیجه‌ی تحقیقی با حضور ۲۰ هزار شرکت کننده است.

کرونا

بوق خبر - ریسک ابتلا به کرونا در زنان مبتلا به اختلال هورمونی شایع سندرم تخمدان پلی کیستیک یا همان تنبلی تخمدان بیشتر است. این نتیجه‌ی تحقیقی با حضور ۲۰ هزار شرکت کننده است.

از قرار معلوم چیزی در خصوص خود این اختلال و نه دیگر فاکتور‌های آن مانند ارتباطش با دیابت است که ریسک ابتلا به کرونا را بیشتر می‌کند، با این حال به تحقیقات بیشتری در این مورد نیاز است.

زنان مبتلا به تنبلی تخمدان تاکنون جزء گروه‌های پرخطر به لحاظ ابتلا به کرونا محسوب نشده اند، اما نویسندگان این تحقیق می‌گویند نباید اینگونه باشد و این مسأله نمونه‌ی دیگری است از مغفول ماندن تقریباً همیشگی این سندرم در سیستم درمانی.

این دانشمندان می‌گویند پیش از آغاز همه‌گیری کرونا، زنان مبتلا به تنبلی تخمدان پیوسته از تجویز شدن درمان‌های تخمیری برای آن ها، تشخیص بیماری خود با تأخیر و مواجهه با درک ضعیف پزشکان از بیماری آن‌ها خبر می‌دادند.

به همین دلیل، دانشمندان نگران هستند بالاتر بودن ریسک ابتلا به کرونا مراجعه‌ی به‌هنگام به مراکز درمانی را کمتر کند و حس محرومیت از حقوق خود که در در حال حاضر هم بسیاری از بیماران آن را تجربه می‌کنند را افزایش دهد.

این تحقیق نشان داد تنبلی تخمدان ریسک ابتلا به کرونا را تا ۲۶ درصد افزایش می‌دهد، حتی با در نظر گرفتن دیگر فاکتور‌ها

محققان در پژوهش خود به بررسی زنان مبتلا و غیر مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک یا همان تنبلی تخمدان در نیمه‌ی ابتدایی سال ۲۰۲۰ پرداختند. از آنجایی که این مشکل زنان را در برابر بیماری‌های قلبی متابولیک مثل دیابت، کبد چرب غیر الکلی و فشار خون بالا – که همگی ریسک فاکتور‌های کووید-۱۹ هستند – آسیب پذیرتر می‌کند، محققان تصمیم داشتند ببینند که آیا این بیماری هم زنان را در برابر ویروس کرونا آسیب پذیر می‌کند.

محققان پی بردند میزان ابتلا به کرونا در زنان مبتلا به تنبلی تخمدان نزدیک به ۲ برابر زنانی بود که به این بیماری مبتلا نبودند. با در نظر گرفتن سن و مکان، ریسک ابتلا به کرونا در زنان مبتلا به تنبلی تخمدان حدود ۵۱ درصد بیشتر است.

حتی با در نظر گرفتن ریسک فاکتور‌های بیشتری از ابتلا به کووید-۱۹، از جمله چاقی، تنظیم قند خون، کمبود ویتامین دی و فشار خون بالا و بیماری قلبی، محققان متوجه شدند ریسک ابتلا به این بیماری کماکان ۲۶ درصد بیشتر بود.

دانشمندان می‌گویند چیزی در خود سندرم و نه تنها ریسک فاکتور‌های مرتبط با آن وجود دارد که باعث این مسأله می‌شود. به تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز است، اما محققان این فرضیه را مطرح کرده اند که چیزی که باعث بالا رفتن ریسک ابتلا به کرونا می‌شود تأثیر تنبلی تخمدان بر نحوه‌ی ایجاد التهاب خفیف در بدن است.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه