پایگاه خبری، سرگرمی بوق خبر

کد خبر: ۶۵۹
۱۰ تير ۱۴۰۰ | ۱۹:۵۲
امروزه تمام اعضای خانواده حتی وقتی در کنار هم هستند بیشتر از تلفن همراه خود استفاه می‌کنند تا با یکدیگر وقت بگذرانند.

مدیریت زمان استفاده از تلفن همراه

بوق خبر - اکنون نگرانی گسترده‌ای در مورد مدت زمانی که کودکان به صفحه نمایش خیره می‌شوند وجود دارد. بسیاری از افراد نگران تأثیرات منفی دستگاه‌های تلفن همراه بر سلامتی و رفاه هستند. همچنین نگرانی‌هایی در مورد تأثیر تغییر فناوری در روابط و تعاملات رو در رو مطرح شده است. بسیاری از مردم بر این باورند که تغییرات تکنولوژیکی تأثیرات مخربی بر زمانی که اعضای خانواده با هم می‌گذرانند. با این حال تا به امروز مطالعات بسیار کمی در این زمینه انجام شده است.

برخی از تغییرات نسبتاً کوچک در زمان برای فعالیت‌های مشترک خانوادگی با خانواده‌های معاصر زمان کمتری را به تماشای تلویزیون و زمان بیشتری را به فعالیت‌های اوقات فراغت و وعده‌های غذایی خانواده اختصاص می‌دهند.

اما زمان کلی صرف شده در فعالیت‌های مشترک همان ثابت مانده است. دستگاه تلفن همراه در همه جنبه‌های زمان خانواده از برش استفاده می‌کند. دریافتیم که کودکان و والدین هردو تقریباً به همان زمان (درحدود ۹۰ دقیقه) وقت خود را صرف استفاده از دستگاه‌های همراه می‌کنند.

این الگو‌ها به ویژه در میان جوانان ۱۴ تا ۱۶ ساله مشخص است. جوانان این گروه در سال ۹۳ حدود یک ساعت بیشتر در خانه تنها و با والدین خود در خانه وقت گذرانده اند.

مدت هاست که دانشگاهیان به توانایی فناوری برای گردآوری خانواده‌ها در خانه اشاره کرده اند. این افزایش زمان در خانه ممکن است با موارد دیگری مانند نگرانی والدین در مورد امنیت فرزندانشان نیز همراه باشد. تحقیقات نشان میدهد که نوجوانان وقت کمتری را در خارج از خانه و دور از والدین خود می‌گذرانند.

شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد تنها حضور یک تلفن بر تعاملات رو در رو تأثیر منفی می‌گذارد. این ممکن است به نوعی توضیح دهد که درک والدین از کاهش انسجام خانوادگی و وقت با فرزندانشان که در مطالعات قبلی گزارش شده است.

هر دو کودک و والدین در هنگام وعده‌های غذایی خانوادگی، تماشای تلویزیون و سایر فعالیت‌ها از دستگاه‌های همراه استفاده می‌کنند؛ بنابراین اگرچه این مدت زمان نسبتاً کمی بود، اما ممکن است تأثیر نامتناسبی بر کیفیت این زمان برای اعضای خانواده داشته باشد.

البته در برخی موارد این امکان وجود دارد که دستگاه‌های موبایل در حقیقت مکمل تعاملات خانوادگی باشند. به عنوان مثال اگر اعضای خانواده از آن‌ها برای پخش ویدئو، انجام بازی‌های گروهی یا تماس با سایر اقوام استفاده می‌کنند؛ و تحقیقات بیشتر در مورد استفاده و محتوای تلفن همراه اکنون برای کمک به اطمینان از تأثیر کامل آن‌ها بر زندگی روزمره و فراتر رفتن از فرضیات منفی رایج ضروری است.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
نظرات بینندگان
فرهاد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۴۱ - ۱۱ تير ۱۴۰۰
0
0
خیلی پدیده بدی هست
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه