پایگاه خبری، سرگرمی بوق خبر

کد خبر: ۶۷۱
۱۱ تير ۱۴۰۰ | ۱۶:۳۰
تمرین ورزشی کردن به وضوح برای ما خوب است، می‌تواند به ما کمک کند وزن سالمی داشته باشیم، سلامت قلبی عروقی ما را بهبود می‌بخشد و حتی افسردگی را نیز از ما دور می‌کند. اما همانند خیلی چیز‌های دیگر، امکان زیاده روی در آن وجود دارد؛ و تمرین بیش از حد می‌تواند عواقب جدی برای بدن و مغز ما داشته باشد.

ورزش بیش از حد

بوق خبر - تمرین ورزشی کردن به وضوح برای ما خوب است، می‌تواند به ما کمک کند وزن سالمی داشته باشیم، سلامت قلبی عروقی ما را بهبود می‌بخشد و حتی افسردگی را نیز از ما دور می‌کند. اما همانند خیلی چیز‌های دیگر، امکان زیاده روی در آن وجود دارد؛ و تمرین بیش از حد می‌تواند عواقب جدی برای بدن و مغز ما داشته باشد. اما سوال این است که منظور از تمرین بیش از حد چیست؟

خب، این موضوع به فاکتور‌هایی مانند سن، وضعیت سلامت و نوع تمرین بستگی دارد. به طور کلی، اما، افراد بزرگسال باید هفته‌ای ۵ ساعت تمرین ورزشی متوسط یا دو ساعت و نیم فعالیت ورزشی شدید داشته باشند و یا ترکیبی از این دو. تحقیقات نشان می‌دهد که فراتر رفتن از این میزان، فایده بیشتری برای سلامت شما نخواهد داشت.

یک تحقیق باورنکردنی نشان داده است که دوندگان سبک تا متوسط با خطر مرگ کمتری نسبت به کسانی که اصلاً ورزش نمی‌کنند روبرو می‌شوند. اما در یک پیچش بسیار عجیب، افرادی که با سرعت بالا می‌دوند و این کار را به مدت بیشتر از سه بار در هفته انجام می‌دهند، در خطر مرگی مشابه کسانی قرار دارند که دویدن جایی در زندگی روزمره آن‌ها ندارد.

از این رو دویدن بیش از حد و با شدت زیاد، باعث می‌شود که برخی از مزایایی که در طی دویدن معمول برای سلامت بدن به دست آمده، از بین برود. تمرین‌های پرفشار طولانی، مانند ماراتن‌های بسیار طولانی می‌توانند به صدمه به قلب، بیماری‌های ریتمی قلب و بزرگ شدن شاهرگ‌ها در برخی افراد منجر شوند.

کارشناسان بر این باورند که تمرینات پرفشار طولانی فشار مضاعف و بیش از حدی به سیستم قلبی و عروقی وارد می‌کند. یک مطالعه نشان داده است که تکرار تمرینات پرفشار می‌تواند شکل قلب را تغییر داده، دیواره عضلات را ضخیم‌تر کرده و باعث زخم بافتی شود. مطالعه‌ای دیگر نشان می‌دهد که در صورت فعالیت فیزیکی دستکم یک بار در هفته، زنان با خطر حمله یا سکته قلبی کمتری مواجه می‌شوند. اما این خطر برای زنانی که هر روزه با شدت بالا ورزش می‌کنند افزایش می‌یابد. از این رو، تمرین ورزشی بیش از حد مزایای بیشتری از تمرین متوسط نخواهد داشت و حتی می‌تواند خطرناک باشد.

زنان به طور خاص در معرض خطری قرار دارند که با عنوان «سه گانه زن ورزشکار» شناخته شده و عبارتند از: از دست رفتن سیکل قاعدگی، از دست رفتن ترکیبات معدنی استخوان و بیماری‌های غذایی. نشانه‌های این بیماری‌ها معمولاً به خاطر ترکیبی از تمرین بیش از حد و محدودیت تامین کالری بدن ایجاد می‌شوند.

برای مردان، تمرین بیش از حد با کاهش تمایلات جنسی همراه می‌شود که احتمالاً دلیل آن خستگی بدنی و کاهش سطح تستوسترون است.

هم برای مردان و هم زنان، تمرین بیش از حد باعث افزایش خطر صدمات فیزیکی می‌شود و تکرار آن‌ها به سیستم ایمنی بدن آسیب می‌رساند. بعد از یک تمرین ورزشی شدید یک پنجره باز ۷۲ ساعته ایجاد می‌شود که طی آن ویروس‌ها و باکتری‌ها می‌توانند راحت‌تر به بدن حمله کنند و کسانی که معمولاً فعالیت ورزشی شدید دارند بیشتر به عفونت‌های تنفسی مبتلا می‌شوند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه