پایگاه خبری، سرگرمی بوق خبر

کد خبر: ۶۸۲
۱۲ تير ۱۴۰۰ | ۲۰:۲۰
مطالعات پژوهشگران نشان می‌دهد ابتلا به کرونا در دوران بارداری امری محتمل بوده که ترجیحا باید از آن جلوگیری کرد. هرچند در اکثر موارد مادران باردار به طور خفیف به کرونا مبتلا می‌شوند، ولی در برخی موارد این بیماری برای مادر و جنین خطرناک خواهد بود.

بارداری و کرونا

بوق خبر - به نقل از thehealthsite، زیرساخت‌های مراقبت‌های بهداشتی بسیاری از کشور‌های جهان در مقابله با شیوع کرونا دچار مشکل شده و افراد بسیاری جان باختند. در این میان آغاز واکسیناسیون می‌تواند نقطه امید عبور از بحران باشد. از سوی دیگر همزمان با شروع واکسیناسیون سراسری کرونا در گوشه و کنار جهان، سوالات زیادی در ذهن مردم شکل گرفته است که مهمترین آن‌ها مبنی بر این است که آیا واکسن‌ها بی خطر هستند؟

کدام عوارض جانبی پس از تزریق واکسن دیده می‌شود؟ و در نهایت اینکه آیا زنان باردار می‌توانند واکسن کرونا استفاده کنند؟

تاکنون مطالعات زیادی در گوشه و کنار جهان در این رابطه انجام شده و در بسیاری از کشورها، اعلام شد تزریق واکسن به زنان باردار منعی ندارد.

نتایج مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که اگر چه بارداری خطر ابتلا به ویروس کرونا را افزایش نداده و در اکثر موارد، کرونا در زنان باردار بدون علامت بوده و به طور خفیف دیده می‌شود، اما این بیماری ممکن است روی جنین نیز تأثیر منفی بگذارد. به همین دلیل مهم است که زنان باردار تمام اقدامات احتیاطی را برای محافظت از خود در برابر ابتلا به کرونا را انجام دهند.

در وهله نخست باید توجه داشت که اگر یک زن باردار در دوران حاملگی خود به ویروس آلوده شود، باید در دوره پس از زایمان واکسن دریافت کند. آمار‌ها نشان می‌دهد بیش از ۹۰ درصد زنان باردار دارای کرونا، بدون نیاز به بستری شدن در بیمارستان بهبود می‌یابند، اما ممکن است در برخی موارد دچار مشکلاتی شوند.

به نظر می‌رسد زنان بارداری که علائم بیماری در آن‌ها بروز می‌کند، به میزان بیشتری در معرض خطر ابتلا به بیماری شدید و مرگ قرار دارند. در صورت بیماری شدید، زنان باردار نیز مانند سایر بیماران، باید در بیمارستان بستری شوند. زنان باردار با شرایط پزشکی زمینه‌ای، به عنوان مثال، فشار خون بالا، چاقی و دیابت، در معرض خطر بیشتری از بیماری شدید ناشی از کرونا هستند.

زنان بالای ۳۵ سال، زنان چاق، افراد مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت یا فشار خون بالا و کسانی که دارای سابقه لخته شدن خون در اندام‌ها هستند به طور کلی در معرض خطر بیشتری برای عوارض پس از کرونا قرار دارند.

ابتلای به کرونا در زنان باردار چگونه بر کودک تأثیر می‌گذارد؟

بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد بیش از ۹۵ درصد نوزادانی که از مادران مبتلا به کرونا متولد می‌شوند، دارای وضعیت مناسبی هستند.

ولی در بعضی موارد، عفونت‌های ناشی از این بیماری در طول دوره بارداری ممکن است احتمال زایمان زودرس را افزایش دهد و در نتیجه وزن کودک نارس ممکن است کمتر از دو و نیم کیلوگرم باشد.

و در شرایط نادر، کودک ممکن است قبل از تولد بمیرد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه