پایگاه خبری، سرگرمی بوق خبر

کد خبر: ۷۰۴
۱۳ تير ۱۴۰۰ | ۱۱:۵۷
مطالعه مزبور نشان داد کیفیت زندگی یک سال پس از جراحی باریاتریک نسبت به قبل از آن بهبود می‌یابد. این بهبود در تمام شاخص‌های کیفیت زندگی بوده و در این میان تفاوتی بین روش‌های مرسوم جراحی چاقی وجود نداشته است.

جراحی لاغری

بوق خبر - محققان در پژوهشی کیفیت زندگی افراد چاق را پس و پیش از عمل جراحی باریاتریک بررسی کرده‌اند.

چاقی یکی از بزرگترین معضلات بهداشتی است که جهان امروز در ابعاد گوناگون سلامت جسمی و روانی با آن دست و پنجه نرم می‌کند.

بر مبنای محاسبه نمایه توده بدنی که نشانگر نسبت وزن به قد افراد یا میزان چاقی هر فرد است، کسانی که دارای میزان این معیار بالاتر از ۴۰ کیلوگرم بر متر مربع باشند، جهت درمان چاقی کاندیدای عمل جراحی محدود کننده دستگاه گوارش هستند.

این گروه از جراحی‌ها که موسوم به جراحی "باریاتریک" هستند و طی یکی دو دهه اخیر تکامل زیادی در روش‌های آن به عمل آمده از طریق ساز و کار‌های کاهش خوردن و نیز کاهش جذب مواد غذایی منجر به کاهش وزن افراد می‌شود. اما سوال اینجاست که اینگونه عمل‌های جراحی چه تاثیری در کیفیت زندگی افراد دارند؟

به منظور ارزیابی این تاثیر، مرکز تحقیقات پیشگیری و درمان چاقی پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم، طی پژوهشی به بررسی آثار تغییرات حاصله در قریب به ۵۰۰ نفر براساس اطلاعات تن سنجی و آزمایشات بیوشیمی قبل و یکسال پس از جراحی چاقی پرداخت.

دکتر مریم برزین، مجری اصلی طرح، در این خصوص با یادآوری اینکه به منظور گردآوری اطلاعات، علاوه بر اندازه گیری و نتایج آزمایشگاهی از پرسش‌نامه کیفیت زندگی مرتبط با سلامت استاندارد استفاده شده است، اظهار کرد: میانگین امتیاز نمرات کیفی زندگی در هردو بعد سلامت جسمانی و روانی پس از جراحی باریاتریک به شکل معناداری افزایش یافت.

وی در توضیح چیستی و چگونگی اندازه گیری کیفیت زندگی توضیح داد: براساس روشی که در این مطالعه از آن بهره گرفته شده شاخص‌هایی نظیر عملکرد جسمانی، ایفای نقش جسمانی، درد بدنی، سلامت عمومی، انرژی، خستگی، عملکرد اجتماعی، ایفای نقش عاطفی و بهزیستی هیجانی در قالب یک پرسشنامه استاندارد ارزیابی شده است.

بنا بر اعلام پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم، این محقق در پایان خاطرنشان کرد: مطالعه مزبور نشان داد کیفیت زندگی یک سال پس از جراحی باریاتریک نسبت به قبل از آن بهبود می‌یابد. این بهبود در تمام شاخص‌های کیفیت زندگی بوده و در این میان تفاوتی بین روش‌های مرسوم جراحی چاقی وجود نداشته است.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه