پایگاه خبری، سرگرمی بوق خبر

کد خبر: ۷۸۷
۱۸ تير ۱۴۰۰ | ۰۱:۰۰
با وجود شباهت در اسامی، نیاسینامید با نیاسین متفاوت است. هرچند هر دوی آن‌ها انواع مختلفی از ویتامین ب ۳ محسوب می‌شوند و بدن نیز قادر به ساخت نیاسینامید از مکمل‌های دریافتی حاوی نیاسین است.

نیاسینامید

بوق خبر - نیاسینامید که نیکوتینامید نیز نامیده می‌شود، نوعی ویتامین ب ۳ است و از جمله مواد مغذی ضروری برای بدن به شمار می‌رود. آیا می‌دانید که کمبود ویتامین ب ۳ منجر به اختلالات پوستی، کلیه‌ها و همینطور مغز خواهد شد؟

این در حالی است که مصرف نیاسینامید می‌تواند از کمبود ویتامین مذکور جلوگیری کند. گفتنی است که تمام مزایای مطرح شده برای نیاسینامید تنها محدود به اشکال خوراکی نمی‌شود و انواع فرآورده‌های موضعی حاوی این ترکیب نیز در راستای درمان برخی از بیماری‌های پوستی نظیر آکنه و اگزما کمک کننده هستند.

اما چرا این ترکیب ظرف مدت زمان کوتاهی به جایگاهی قابل ملاحظه در میان محصولات مراقبت از پوست دست یافته است؟ یکی از مهم‌ترین مزایای نیاسینامید به عوارض جانبی اندک آن مربوط می‌شود. به عنوان نمونه این ماده مغذی سبب گرگرفتگی و برافروختگی پوستی نخواهد شد و از این رو برای پوست‌های حساس بسیار مناسب خواهد بود.

با وجود شباهت در اسامی، نیاسینامید با نیاسین متفاوت است. هرچند هر دوی آن‌ها انواع مختلفی از ویتامین ب ۳ محسوب می‌شوند و بدن نیز قادر به ساخت نیاسینامید از مکمل‌های دریافتی حاوی نیاسین است. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که مقدار زیادی نیاسین در بدن وجود داشته باشد. تریپتوفان هم یکی از آمینواسید‌هایی است که قابلیت تبدیل به نیاسینامید را در اختیار دارد.

مزایای نیاسینامید

به طور کلی نیاسینامید می‌تواند به ساخت پروتئین در پوست و همچنین جلوگیری از فرار رطوبت از آن در جهت به حداقل رساندن آسیب‌های محیطی یاری برساند.

فواید دیگر این ترکیب شگفت انگیز طبق گزارشی از مرکز ملی اطلاعات زیست فناوری آمریکا به صورت زیر است:

- ایمنی: نیاسینامید به ساخت کراتین کمک می‌کند. کراتین نوعی پروتئین است که نقش ارزشمندی در استحکام و سلامت پوست بر عهده دارد.

- سد چربی: ترکیب مورد نظر در ایجاد یک سد سرامیدی (لیپیدی) تاثیر دارد که می‌تواند رطوبت پوست را حفظ کند. این عملکرد برای همه انواع پوست ضروری خواهد بود به خصوص اگر پوست دچار اگزما و یا خشکی شدید شده باشد.

- مبارزه با قرمزی و ناهمواری: نیاسینامید سبب کاهش التهاب شده و قرمزی ناشی از اگزما، آکنه و سایر بیماری‌های التهابی پوست را رفع می‌کند.

- تغییر ظاهر منافذ: یکی از مزایای ثانویه این ترکیب به دنبال صاف و مرطوب نگه داشتن پوست، کاهش طبیعی اندازه منافذ باز به مرور زمان است.

- تنظیم چربی: مزایای مربوط به احتباس رطوبت فقط به کسانی که پوست خشک دارند باز نمی‌گردد. نیاسینامید همچنین می‌تواند میزان روغنی که توسط غدد چربی تولید می‌شود را تنظیم و از افزایش بیش از حد آن جلوگیری کند.

- محافظت از آسیب‌های نور خورشید: نیاسینامید می‌تواند همزمان سلول‌های پوستی سالم را بازسازی و در عین حال از آن‌ها در برابر آسیب‌های ناشی از اشعه ماورا بنفش محافظت کند.

- درمان هایپرپیگمانتاسیون: طبق برخی از مطالعات انجام شده که یکی از آن‌ها توسط آکادمی درماتولوژی آمریکا منتشر شده است، غلظت ۵ درصد نیاسینامید قادر به روشن کردن لکه‌های تیره به مرور زمان خواهد بود. این تاثیرات مثبت به طور معمول پس از ۴ هفته استفاده منظم نمایان می‌شوند و احتمال می‌رود که مربوط به تحریک افزایش تولید کلاژن باشد.

- کاهش خطوط ریز و چین و چروک‌های پوستی: نیاسینامید در غلظت مذکور همچنین قادر به کاهش برخی از علائم آسیب‌های ناشی از افزایش سن و نور خورشید از جمله خطوط ریز و چین و چروک‌های پوستی خواهد بود.

- محافظت از استرس اکسیداتیو: نیاسینامید به ساخت سلول‌های پوستی کمک کرده و در عین حال از آن‌ها مقابل فشار‌های محیطی مانند نور خورشید، آلودگی، سموم و به خصوص استرس اکسیداتیو محافظت می‌کند.

- درمان آکنه: به نظر می‌رسد که نیاسینامید برای آکنه‌های شدید و به ویژه اشکال التهابی پاپول مفید باشد. بدین ترتیب با گذشت زمان مصرف کننده محصولات موضعی حاوی نیاسینامید ضایعات کمتر و بهبود بافت پوست را تجربه می‌کند.
نکات قابل توجه

داشتن یک رژیم غذایی متعادل بهترین راه برای دریافت ریز مغذی‌های ضروری مانند ویتامین ب ۳ است. با این حال مصرف مکمل‌ها باید طبق نظر پزشک یا داروساز صورت گیرد. علاوه بر این فرم‌های موضعی نیاسینامید از جمله انواع سرم‌هایی که در بازار هستند، تاثیر مناسبی بر ارتقا سطح کیفیت پوست دارند.

به طور کلی مواد غذایی زیر حاوی درصد بالایی ویتامین ب ۳ هستند:

- تخم مرغ

- غلات

- سبزیجات سبز

- لوبیا

- ماهی

- شیر

لازم به ذکر است که هیچ راهی برای تضمین تاثیر مواد مغذی در رژیم‌های غذایی بر سلامت کلی پوست وجود ندارد. تنها روش مطمئن در راستای هدف گیری اختصاصی پوست، استفاده از اشکال موضعی خواهد بود.

توصیه می‌شود که سرم‌های نیاسینامید هر شب پس از مصرف تونر و پیش از مرطوب کننده به کار روند. گفتنی است که برخی از شوینده‌های صورت، کرم و ماسک‌های پوستی حاوی نیاسینامید در ترکیبات خود هستند. با این حال استفاده از سرم‌های اختصاصی نیاسینامید تاثیر بهتری بر روند درمان خواهد داشت.

بر اساس گزارشات متعدد فرمولاسیون‌های ۵ درصدی در درمان هایپرپیگمانتاسیون و آسیب ناشی از قرار گیری در معرض نور خورشید موثر هستند. اما اگر پوست حساسی دارید توصیه می‌شود که با غلظت‌های پایین‌تر روتین مراقبتی خود را آغاز کنید.

به منظور بررسی احتمال حساسیت به نیاسینامید مقداری از محصول را روی دست خود تست کنید و حداقل ۲۴ ساعت منتظر بمانید. اگر پس از این زمان دچار قرمزی، تورم و یا احساس خارش شدید ناحیه مد نظر را شسته و مصرف فرآورده را قطع کنید.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه