پایگاه خبری، سرگرمی بوق خبر

کد خبر: ۸۳۵
۲۰ تير ۱۴۰۰ | ۱۹:۰۵
پدیده‌ی «شطرنج دریا» یا «طغیان شطرنجی» در ساحل غربی فرانسه را مشاهده می‌کنید.

عکس جالب

بوق خبر - این الگوی عجیب طبیعت زمانی روی می‌دهد که دو سامانه موج با زاویه عمود یکدیگر را قطع کنند. به این صورت که، وقتی یک موج با یک سیستم آب‌وهوایی دیگر در مکانی دورتر از منبع پیدایش خود، با موجی که با سامانه آب‌وهوایی متفاوتی تولید شده برخورد می‌کند، این پدیده عجیب روی می‌دهد.

موج‌ها می‌توانند هزاران کیلومتر روی سطح آب حرکت کنند. حتی در روز‌های آرام، توفان‌های شدیدی که در مکان‌های دوری در اقیانوس شکل گرفته اند قادرند امواج غلتانی تولید کنند که از مرکز توفان پراکنده شده و خود را به سواحل دور برسانند.

عکس جالب

این پدیده، طغیان نام دارد و با امواج طبیعی اقیانوس که در نتیجه باد شکل می‌گیرند، متفاوت است.

نوع دیگری از امواج بادی به واسطه باد‌های محلی که «باد دریا» نام دارد، ساخته می‌شوند. همه طغیان‌ها ابتدا به شکل باد دریا شکل می‌گیرند، اما پس از مدتی باد از وزش می‌ایستد و امواج همچنان به سفر خود در سطح آب ادامه می‌دهند. به طوری که از محل پیدایش خود کیلومتر‌ها دور می‌شوند و دیگر تحت تاثیر باد‌های محلی نیستند.

عکس جالب

سپس دوباره طغیان شکل می‌گیرد. هنگامی که دو طغیان آب در دو جهت متفاوت به یکدیگر می‌رسند و زاویه عمود با هم تشکیل می‌دهند، «شطرنج دریا» شکل می‌گیرد.

همان طور که در تصاویر مشاهده می‌کنید، برخورد عمودی امواج به هم مثل این است که کسی با امواج، مربع‌های کوچک کشیده و آن‌ها را در کنار هم چیده؛ یعنی شکلی مشابه شطرنج!

عکس جالب

تصاویری که مشاهده می‌کنید بسیار منحصربه‌فرد است. اما باید بدانید که این پدیده بسیار مرسوم‌تر از آن چیزی است که تصور می‌کنید. احتمال اینکه امواج دریا و امواج حاصل از طغیان در یک زمان واحد با یکدیگر برخورد کنند، زیاد است.

اما اگر برخورد این امواج با هم ضعیف و کم عمق باشد، تشخیص آن‌ها دشوار خواهد بود. به همین خاطر ممکن است تاکنون شاهد این پدیده نبوده باشید. امواج طغیانی، به دلیل طی کردن مسافت طولانی، کم‌انرژی و کوتاه می‌شوند و هنگام برخورد با موج دریا در زاویه عمود، قابل تشخیص نخواهند بود.

عکس جالب

از دیگر دلایل اینکه این پدیده به ندرت دیده می‌شود، باد‌های شدید محلی است که موجب پدیدار شدن امواج بادی می‌شود. این باد‌ها ممکن است در همه جهات بوزد به همین خاطر قادر است تا باد‌های طغیانی را در هم شکسته و شکل گیری شطرنجی و جذاب امواج را از بین ببرد.

در آخر هم اشاره کنیم که این پدیده از فاصله دور یا از آسمان قابل مشاهده است و از ساحل نمی‌توان به درستی آن‌ها را دید.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه
نظرسنجی
به نظر شما پایان دوران ویروس کرونا چه زمانی خواهد بود؟
پایان سال ۲۰۲۲
۵ سال آینده
۱۰ سال آینده
تا همیشه با بشر خواهد بود