پایگاه خبری، سرگرمی بوق خبر

کد خبر: ۸۴۷
۲۱ تير ۱۴۰۰ | ۲۰:۴۳
کمبود خواب مداوم باعث کاهش احساسات مثبت، افزایش احساسات منفی و وقوع مکرر و شدید علائم فیزیکی می‌شود.

کم خوابی

بوق خبر - تحقیق جدیدی نشان داده یک شب کم خوابی برای مختل شدن سلامت روانی و جسمی تان کفایت می‌کند و کمبود خواب پیاپی می‌تواند این آثار منفی را تشدید سازد.

سومی لی، یکی از محققان دست اندرکار در این پژوهش می‌گوید: «کمبود خواب مداوم باعث کاهش احساسات مثبت، افزایش احساسات منفی و وقوع مکرر و شدید علائم فیزیکی می‌شود.»

به گفته‌ی سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا، افراد بزرگسال هر شب باید حداقل ۷ ساعت خواب داشته باشند. نداشتن خواب مناسب آثار منفی‌ای دارد که در تحقیقات به اثبات رسیده و میان کمبود خواب و بالاتر بودن ریسک انواع مشکلات پزشکی همچون بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت، چاقی و زوال عقل ارتباط وجود دارد.

با این حال، آثار روزمره‌ی کمبود خواب مداوم چندان مورد پژوهش قرار نگرفته است. تمرکز این تحقیق جدید به طور خاص بر روی آثار منفی روزانه‌ی کمبود خواب یعنی داشتن خواب شبانه‌ی کمتر از ۶ ساعت است. این تحقیق همچنین به این موضوع می‌پردازد که آیا کمبود خواب پیاپی بر روی سلامت روزانه هم اثری فزاینده دارد.

لی می‌گوید: «خواب با اینکه ارتباط بسیار نزدیکی با بسیاری از مشکلات مختلف پزشکی دارد، کمتر مورد مطالعه قرار گرفته است.»

دانشمندان در این تحقیق به بررسی داده‌هایی پرداختند که طی ۸ روز متوالی از ۱،۹۵۸ فرد بزرگسال جمع آوری شد. این تحقیق در فاصله‌ی سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۶ انجام گرفته است.

تحقیقات دانشمندان نشان داد کمبود خواب به مدت تنها یک شب منجر به افزایش مشکلات جسمی و روانی و کاهش سلامتی شده بود. با این حال، با چندین شب کمبود خواب پیاپی، به خصوص بعد از ۳ شب، اثرات آن بیشتر شده بود.

لی در اینباره می‌گوید: «وقتی کمبود خواب تقریباً هر روزه یعنی مزمن شود، از آنجا بدن و ذهن دیگر تحمل خود را از دست می‌دهند.»

«این تحقیق به ما نشان می‌دهد کمبود خواب پیاپی منجر به ترمیم ناقص بدن و انباشت فشار‌ها و تنش‌های جسمی می‌شود و درنتیجه سلامت روزانه‌ی شما را تقلیل می‌دهد.»

با افزایش تعداد روز‌های کمبود خواب مداوم، شدت آثار جسمی شدید آن از جمله درد‌های بدنی، مشکلات معده‌ای روده‌ای و علائم تنفسی مانند گلو درد و آبریزش بینی هم افزایش پیدا می‌کند.

لی می‌گوید شرکت کنندگان پژوهش بعد از ۶ روز کمبود خواب مداوم شدیدترین آثار جسمی را تجربه کردند.

دانشمندان همچنین می‌گویند این یافته‌ها درک عمیقی از آثار منفی کمبود خواب به ما می‌بخشد.

این تحقیق مهر تأییدی است بر آنچه تاکنون می‌دانستیم، اینکه خواب یکی از ارکان اصلی سلامت است و باید به خواب خود توجه، فرصت کافی برای خواب ایجاد کرد، به این موضوع واقف بود که اگر کمبود خواب داشته باشید، حال خوبی نخواهید داشت. احتمالاً هر چه کمبود خواب بیشتر باشد وضعیت بدتری پیدا خواهید کرد، بنابراین خواب را باید در اولویت خود قرار دهید.

دانشمندان می‌گویند می‌خواهند بدانند با بازگشت خواب به وضعیت عادی چقدر طول می‌کشد تا آثار منفی کمبود خواب بر سلامت فروکش کند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه