پایگاه خبری، سرگرمی بوق خبر

کد خبر: ۸۵۷
۲۲ تير ۱۴۰۰ | ۱۶:۴۷
محققان در مطالعه‌ای، ارتباط بین بیماری کبد چرب و نشانگر‌های اصلی دیابت نوع ۲ را در موش‌ها بررسی کردند.

درمان دیابت

بوق خبر - به نقل از مدیکال نیوز، نتایج نشان می دهد که کاهش تولید انتقال دهنده عصبی GABA در کبد می تواند سطح گلوکز خون را عادی کرده، اشتها را کاهش دهد و منجر به کاهش وزن شود.

تحقیقات قبلی نشان داده است که دیابت نوع ۲ به شدت با اضافه وزن و بیماری کبد چرب که شامل ذخیره چربی اضافی در کبد است، ارتباط دارد. به گفته محققان، ۸۹ درصد افراد دیابتی دارای اضافه وزن هستند.

در حالی که مدت ها دانشمندان گمان می کردند که چربی اضافی در کبد ممکن است باعث دیابت نوع ۲ شود، اما دقیقاً چگونگی این امر همچنان یک معما باقی مانده است.

اخیراً محققان دانشگاه آریزونا و دانشگاه واشنگتن دو تحقیق انجام داده اند تا مکانیسم های اساسی ارتباط دهنده بیماری کبد چرب را با هموستاز گلوکز، که تعادل بین انسولین و گلوکز در خون است را مشخص نمایند.

آنها دریافتند که حساسیت به انسولین می تواند طی چند روز پس از کاهش تولید بیش از حد انتقال دهنده عصبی GABA در کبد، بازیابی شود و درمان طولانی مدت ممکن است منجر به کاهش اشتها و کاهش وزن شود.

دکتر «بنجامین رنکویست»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «وقتی کبد GABA تولید می کند، فعالیت اعصاب کبدی به مغز را کاهش می دهد. بنابراین، کبد چرب با تولید GABA، فعالیت به مغز را کاهش می دهد. این کاهش در ارسال توسط سیستم عصبی مرکزی احساس می شود که سیگنال های خروجی را که بر هموستاز گلوکز تأثیر می گذارد تغییر می دهد.»

محققان نتیجه گرفتند که هدف قرار دادن تولید GABA در کبد ممکن است باعث بهبود هموستاز گلوکز، کاهش مصرف غذا و کاهش توده بدنی، به خصوص در بین مبتلایان به چاقی شود.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه