پایگاه خبری، سرگرمی بوق خبر

کد خبر: ۹۰۹
۲۵ تير ۱۴۰۰ | ۱۹:۰۸
در ازای استفاده از یک نوع دستشویی خاص در کره جنوبی می‌توانید کتاب، میوه و حتی قهوه‌ی تازه دم بخرید.

اخبار جالب

بوق خبر - در ازای استفاده از یک نوع دستشویی خاص در کره جنوبی می‌توانید کتاب، میوه و حتی قهوه‌ی تازه دم بخرید.

استادان مؤسسه‌ی ملی علوم و فناوری اولسان در کره جنوبی، نوعی توالت فرنگی طراحی کرده اند که گاز متانی که از مدفوع افراد خارج می‌شود را تبدیل به یک منبع انرژی می‌کند.

دانشجویانی که از این توالت استفاده کنند در ازای این کار روزانه ۱۰ واحد از نوعی ارز دیجیتال به نام Ggool دریافت می‌کنند. از Ggool که در زبان کره‌ای به معنای عسل است، در فروشگاه داخل دانشگاه می‌توان استفاده و در آنجا چیز‌هایی مثل موز، لوازم تحریر و نودل‌های آماده خریداری کرد.

نام این توالت را BeeVi گذاشته اند و قرار است دستگاهی سازگار با محیط زیست و پایدار باشد.

اخبار جالب

اخبار جالب

BeeVi با استفاده از یک مکنده و کمی آب، مدفوع را از توالت به درون یک مخزن و مخزن زیرزمینی و راکتور زیستی می‌فرستد، به همین دلیل سازندگانش آن را یک توالت مکشی توصیف کرده اند که به شدت در مصرف آب صرفه جویی می‌کند.

گاز متانی که از مدفوع آزاد می‌شود، به منبعی برای تأمین انرژی وسایل درون ساختمان بدل می‌شود، از جمله یک اجاق گاز، یک سماور و یک پیل سوختی که برق تولید می‌کند.

به گفته‌ی یکی از طرحان این توالت، پروفسور چو جا-وئون، مقدار مدفوع تولیدی یک فرد عادی در یک روز می‌تواند سوخت مورد نیاز برای حرکت یک خودرو به اندازه‌ی سه چهارم یک مایل (حدود ۲۰۰ متر) را تأمین می‌کند.

چو در اینباره می‌گوید: «اگر نگاه متفاوتی داشته باشیم و از جنبه‌ی دیگری به ماجرا فکر کنیم، مدفوع ارزش زیادی از جهت تولید انرژی و کود دارد.»

یکی از دانشجویانی که از فروشگاه Ggool در مؤسسه‌ی اولسان خرید می‌کند، می‌گوید حالا به خاطر این دستشویی جدید به مدفوع خود به چشم یک «گنج» نگاه می‌کند.

او در اینباره می‌گوید: «حتی موقع غذا خوردن هم درباره‌ی مدفوع حرف می‌زنم، چون به این فکر می‌کنم که با آن می‌توانم هر کتابی که می‌خواهم را بخرم.»

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه