پایگاه خبری، سرگرمی بوق خبر

کد خبر: ۹۱۸
۲۶ تير ۱۴۰۰ | ۱۲:۴۶
اگر عدد به دست آمده از فرمول گفته شده کمتر از ۱۹ باشد، فرد کمبود وزن دارد. از ۱۹ تا ۹/۲۴ وزن فرد در محدوده نرمال است. بین عدد ۲۵ تا ۹/۲۹ اضافه وزن دارد. از ۳۰ تا ۹/۳۴ فرد چاقی درجه ۱ دارد و از ۳۵ تا ۹/۳۹ چاقی درجه ۲ دارد و بالای ۴۰ چاقی مفرط محسوب می‌شود.

کمبود وزن

بوق خبر - دکتر مریم مظاهریون؛ متخصص تغذیه و رژیم‌درمانی درباره فرمولی که افراد ببینند در محدوده وزن طبیعی قرار دارند یا خیر گفت: شاخصی به نام نمایه توده بدنی (BMI) وجود دارد که از تقسیم وزن بر مجذور قد به متر محاسبه می‌شود.

اگر این عدد کمتر از ۱۹ باشد، فرد کمبود وزن دارد. از ۱۹ تا ۹/۲۴ وزن فرد در محدوده نرمال است. بین عدد ۲۵ تا ۹/۲۹ اضافه وزن دارد. از ۳۰ تا ۹/۳۴ فرد چاقی درجه ۱ دارد و از ۳۵ تا ۹/۳۹ چاقی درجه ۲ دارد و بالای ۴۰ چاقی مفرط محسوب می‌شود.


بیشتر بخوانید:

این رژیم‌های عجیب و غریب لاغری باعث چرب شدن کبد می‌شوند

افکاری که در ذهن چاقالو‌ها مرور می‌شود تا رژیم خود را بشکنند

مقایسه بهترین رژیم‌های لاغری دنیا


البته این شاخص برای کودکان و ورزشکاران قابل اعتماد نیست و به ورزشکاران توصیه می‌کنیم از دستگاه‌های بادی آنالیز استفاده کنند تا مقدار چربی و عضلات آن‌ها مشخص شود.

کمبود وزن

وی درباره بهترین نوع رژیم برای کاهش وزن گفت: رژیم‌های سریع خوب نیستند. کاهش وزن باید ماهی ۴ کیلوگرم به صورت پیوسته و آهسته باشد و فعالیت بدنی باید افزایش پیدا کند. از طریق ثبت تغذیه در روز می‌توان متوجه شد چه غذا‌هایی در طول شبانه روز مصرف می‌شود تا بتوان آن را کنترل کرد.


بیشتر بخوانید:

رژیم پرطرفدار دنیا که چهره‌های مشهور با آن لاغر می‌کنند

وقتی عصبی می‌شوید شروع به خوردن می‌کنید؟


دکتر مظاهریون درباره افرادی که چاقی شکمی دارند گفت: افرادی که چاقی شکمی دارند حتماً افزایش وزن دارند. این افراد معمولاً پروتئین کم مصرف می‌کنند و برعکس آن از کربوهیدرات‌های تصفیه شده به مقدار بالا استفاده می‌کنند.

این افراد باید پروتئین را در وعده صبحانه بگنجانند و از مواد غذایی همچون عدسی، تخم‌مرغ، پنیر و شیر استفاده کنند. این افراد باید ورزش هوازی انجام دهند و برای فرم دادن و سفت کردن عضلات شکم از ورزش‌های مقاومتی هم در کنار ورزش هوازی بهره ببرند.

متخصص تغذیه و رژیم درمانی کشورمان در ادامه بر خواب مناسب تاکید کرد و گفت: دیر خوابیدن و کم خوابیدن می‌تواند باعث افزایش ترشح هورمون کورتیزول شود و این امر می‌تواند موجب افزایش دور شکم و چاقی شکمی شود.

دکتر مظاهریون بر مشورت با متخصص تغذیه و دریافت جدول غذایی در راستای کاهش وزن تاکید کرد و گفت: از رژیم‌های خود‌سرانه بپرهیزید.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه