پایگاه خبری، سرگرمی بوق خبر

کد خبر: ۹۴۳
۲۷ تير ۱۴۰۰ | ۱۹:۰۳
وقتی بلافاصله پس از مسواک زدن از دهان‌شویه استفاده می‌کنید، فلور با غلظت پایین‌ترِ دهان‌شویه، لایه محافظتی که توسط فلوراید با غلظت بالاترِ خمیردندان ایجاد شده بود را شسته و از بین می‌برد.

دهان‌ شویه

بوق خبر - در تمیز کردن دندان کار ممکن است از محکم‌کاری عیب کند. اگر از آن دسته افرادی هستید که بعد از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، از محلول دهان‌شویه هم استفاده می‌کنید بهتر است این عادت را کنار بگذارید.

آنا پترسون، دندان‌پزشک بریتانیایی، می‌گوید استفاده از دهان‌شویه بلافاصله پس از مسواک زدن فواید خمیردندان را از بین برده و می‌تواند منجر به پوسیدگی دندان شود.


بیشتر بخوانید:

با دهانشویه دوست شوید

چرا دندان‌ها زرد می‌شوند و چگونه سفیدشان کنیم؟

هر آنچه درباره دندان درد و درمان آن باید بدانید


این دندان‌پزشک توضیح می‌دهد که شستشوی دهان با دهان‌شویه بلافاصله پس از مسواک زدن، می‌تواند برخی از محافظت‌هایی را که خمیردندان برای دندان ایجاد می‌کند، از بین ببرد.

ویدئویی که دکتر پترسون به‌تازگی در شبکه اجتماعی تیک‌تاک دراین‌باره منتشر کرده نزدیک به دو میلیون بار دیده شده است. او در این ویدئو می‌گوید: «استفاده از دهان‌شویه بعد از مسواک زدن باعث پوسیدگی دندان‌هایتان می‌شود، پس دیگر این کار را نکنید.»

ممکن است این اظهارات او باعث سردرگمی شما شده باشد. در این مورد تنها نیستید. افراد بسیاری از خود می‌پرسند آیا با این کار دارم به دندان‌های خودم آسیب می‌زنم؟ دکتر پترسون در جواب این تردید‌های می‌گوید خمیردندان حاوی مقداری فلور، یک ماده معدنی طبیعی است که از پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند.

دهان‌شویه‌ها نسبت به خمیردندان میزان بسیار کمتری فلور دارند که برای محافظت از دندان‌ها در برابر مواد قندی، کافی نیست. وقتی بلافاصله پس از مسواک زدن از دهان‌شویه استفاده می‌کنید، فلور با غلظت پایین‌ترِ دهان‌شویه، لایه محافظتی که توسط فلوراید با غلظت بالاترِ خمیردندان ایجادشده بود را شسته و از بین می‌برد.

راهنمای سازمان خدمات بهداشت ملی بریتانیا (NHS) هم گفته‌های این دندان‌پزشک را تائید می‌کند. «استفاده از دهان‌شویه حاوی فلور می‌تواند از پوسیدگی دندان جلوگیری کند، اما پس از مسواک زدن مستقیماً از دهان‌شویه (حتی نوع حاوی فلور آن) استفاده نکنید، چرا که دهان‌شویه فلور با غلظت بالا را که خمیردندان روی دندان‌های شما به جاگذاشته، پاک می‌‎کند.»

سازمان بهداشت عمومی بریتانیا توصیه می‌کند که بهترین زمان برای استفاده از دهان‌شویه‌ها در نوبت‌های مختلف در طول روز و یا پس از غذا خوردن است: «هر چیزی که شما می‌خورید حاوی نوعی از قند است. این قند در دهان شما اسیدی می‌شود و PH را پایین می‌آورد.»

خمیردندان PH را افزایش خواهد داد بنابراین استفاده زیاد از آن برای دندان‌ها خطرناک است چرا که محیط اسیدی به بافت دندان‌ها آسیب میزند. پس بهترین راه برای مراقبت از دندان‌ها پس از غذا یا میان وعده‌های غذایی استفاده از دهان‌شویه به‌جای خمیردندان است.

این نظرات مخالفانی هم دارد که می‌گویند هیچ شاهدی بر این ادعا که دهان‌شویه‌ها فلوراید خمیردندان را از روی دندان‌ها پاک می‌کنند وجود ندارد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه