پایگاه خبری، سرگرمی بوق خبر

کد خبر: ۹۸۲
۲۹ تير ۱۴۰۰ | ۱۴:۳۳
عوامل مختلفی می‌توانند بر روی پوست ما تاثیر گذار باشند، دو عامل مهم که در این مطلب مورد بررسی قرار می‌گیرند، استرس و قند هستند.

مراقبت پوست

بوق خبر - کلوچه، نوشابه و شکلات – تنها بخشی از خوراکی‌های پرقند هستند. این خوراکی‌ها خوشمزه و اعتیاد آور هستند. همه‌ی ما می‌دانیم که قند روی وزن ما تاثیر دارد، اما آیا می‌دانستید مصرف قند باعث می‌شود پیرتر به نظر برسیم؟ امروز ارتباط بین مصرف قند و پوست شما را بررسی می‌کنیم.

داستانی در ارتباط با قند و پوست

قبل از هر چیزی قصد دارم یک مسئله را با شما در میان بگذارم. پوست خودم بهترین مثال در مورد تاثیر مصرف قند بر روی پوست است. طی ۱۵ ماه گذشته من ۲۲ کیلو گرم وزن کم کرده ام.

تقریبا خوب می‌خوردم، اما از نوشیدن نوشابه‌ی قندی و غذا‌های فرآوری شده خودداری می‌کردم. به علاوه هر هفته چندین ساعت ورزش می‌کردم. گرچه بدن من در سوخت و ساز بدن تنبل است و کم کردن وزن نیز پس از تولد دو کودک کاملا برایم سخت بود.

در سنگین‌ترین حالت دارای وزنی معادل ۹۰ کیلو بودم. ۱۵ ماه پیش استفاده از غلات و شکر را خیلی کم‌تر کردم، چرا که با مصرف آن‌ها دچار مشکل گوارشی می‌شدم با وجود اینکه هیچ بیماری نداشتم. پزشکم معتقد بود که من پرخور هستم، بنابراین تصمیم گرفتم غلات را از رژیم خود حذف کنم.

برای کم کردن وزن خود، قاطعانه مصرف قند و شکر را کنار گذاشتم. حذف غلات زیاد سخت نبود. خواندن برچسب‌ها و اجتناب از قندنیز خود داستان دیگری بود، چرا که قند در همه چیز پیدا می‌شود، از پاستا و نان گرفته تا غلات و غذا‌های رژیمی. یکی از غذا‌های مورد استفاده‌ی من ماست بود.

دو هفته‌ی اول برایم خیلی سخت بود، گرچه پس از آن احساس متفاوتی داشتم – بعداز ظهر‌ها دیگر دچار گرسنگی و سردرد نمی‌شدم. علاوه بر اینکه ۳ سایز کوچک شده و انرژی بیشتری را در خود احساس می‌کردم، متوجه تغییر فوق العاده‌ای در پوست خود شدم.

اعتراف می‌کنم که خودم متوجه این تغییر نشدم تا اینکه اطرافیانم به من گفتند که پوستم جوانتر به نظر می‌رسد. در واقع پوستم روشن‌تر شده بود و استفاده از کرم مرطوب کننده و ضدآفتاب برایم کافی بود. البته که من از هیچ کدام از روش‌های مراقبت پوست استفاده نکردم و فقط رژیم غذایی خود را تغییر دادم. با گذشت زمان، پوست من حتی بهتر می‌شد. بخشی که تغییر آن خیلی به چشم می‌آید، اطراف چشمانم است.

اکنون قصد دارم با استفاده از تصویر خودم تفاوت را به شما نشان دهم. تصویر سمت چپ در مارس ۲۰۰۹ و تصویر سمت راست در جولای ۲۰۱۴ گرفته شده است.

در تصویر سمت راست ۵ سال و ۳ ماه پیرتر شده ام. در طی این مدت هیچ درمانی روی پوستم انجام نشد و تصویر نیز روتوش نشد.

پوستم بهتر شده و خطوط اطراف چشمم نیز به شدت کم شده اند. دلیل این تغییر چشم گیر هم حذف قند از رژیم غذایی ام بوده است.

مراقبت پوست

قند سلول‌های پوستی را از بین می‌برد

اجازه بدهید نگاهی به علم مربوط به این موضوع داشته باشیم. قند زیاد ارتباط مستقیم با التهاب و گلیکوزیله شدن دارد. هر دو فرایند تاثیر منفی روی پوست دارند.

التهاب بر اثر مصرف قند

اعتقاد بر این است که التهاب یکی از دلایل اصلی پیری است. متخصصان معتقدند که قند در خون سطح سیتوکین‌ها (cytokine) را افزایش می‌دهد که پیام آوران التهاب هستند. قند بیشتر در خون، باعث التهاب بیشتری می‌شود.

گلیکاشن یا گلیکاسیون glication

گلیکاشن باعث می‌شود که شما پیرتر به نظر برسید. طبق نظرات دکتر نیکلاس پریکن " وقتی قند خون به سرعت بالا می‌رود، فقند می‌تواند خود را در فرایندی به نام گلیکاشن به کلاژن بچسباند و پوست سفت و انعطاف تاپذیر می‌شود. از دست دادن این ویژگی در پوست باعث به وجود آمدن چروک‌های عمیق در پوست شده و شخص پیرتر به نظر می‌رسد.

علاوه بر همه‌ی اینها، علمی وجود دارد که این دیدگاه را پشتیبانی کرده و بیان می‌کند مصرف قند باعث پیری زودرس برای پوست می‌شود.

گلیکاشن یا گلیکاسیون glication: فرآیندی است که در اثر وجود گلوکز اضافی در الیاف پوست ایجاد می‌شود. این مقدار اضافی یک واکنش داخلی را ایجاد می‌کند که در آن مولکول‌های قند به پروتئین‌های کلاژن و الاستین می‌چسبند، که به طور معمول به پوست را محکم و لطیف می‌کند.

ترکیباتی برای مبارزه با تاثیرات قند بر روی پوست

ترکیباتی وجود دارند که به بازسازی اثرات گلیکاشن و نابودی بیشتر سلول‌های پوستی کمک می‌کنند. انتخاب محصولات ضد پیری با این ترکیبات، ممکن است همان چیزی باشد که پوست شما احتیاج دارد – و نه به ترکیبات قندی.

مبارزه با تورم با آلفا لیپوئیک اسید:

بسیاری از مکمل‌های غذایی حاوی این اسید می‌باشند که به خاطر توانایی خود در مبارزه با تورم شناخته شده است. پزشک مطرح درمان طبیعی و نویسنده و بنیانگذار مرکز آریزونا در پزشکی جامع، تا مدت‌ها طرفدار استفاده از آلفا لیپوئیک اسید در مبارزه با تورم بوده است.

آنتی اکسیدان‌های خانگی، مانند چای سبز، هنگامی که سنتز کلاژن را پیش می‌برند، به طور خیلی مشخصی فرایند گلیکاشن را متوقف می‌کنند. انتخاب محصولات مراقبتی پوست که با چای سبز فرموله شده اند، می‌توانند در مبارزه با فرایند گلیکاشن موثر بوده و نشانه‌های پیری را که در نتیجه‌ی استفاده از قند به وجود آمده اند، به حداقل خود برسانند.

حالا نظرتان چیست؟ آیا آماده هستید تا با قند خداحافظی کنید؟ آیا قبلا قند و شکر را از رژیم خود حذف کرده اید؟

تاثیر مخرب استرس بر روی پوست

استرس می‌تواند پوست را خراب کند. همه می‌دانند که استرس عوارضی بر روی سلامت و تندرستی شما دارد.

اضطراب می‌تواند باعث افزایش خون، حمله‌ی قلبی، آسم و افزایش وزن شود. آیا می‌دانستید علاوه بر این‌ها می‌تواند شدیدا ظاهر شما را نیز تغییر دهد؟

خیلی ناگهانی در صورت بی عیب شما جوش‌ها و یا چروک‌هایی ظاهر می‌شوند. تا جایی که ممکن است باید این اضطراب را کنترل کنید و یا به متخصص مراجعه کنید.

اگر امکان هیچ کدام از این‌ها برایتان میسر نبود، می‌توانید در کلاس‌های یوگا شرکت کنید و یا با درمان spa (آب گرم) ادامه دهید.

متخصصان پوست این تغییرات ناگهانی پوست را با عنوان جوش‌های استرسی می‌شناسند.

آیا تاکنون مشاهده کرده اید صورت کسی به طور غیرعادی قرمز و برافروخته باشد؟ روزاسه (rosacea) یک عارضه‌ی پوستی است که به خاطر اضطراب به وجود می‌آید. اضطراب باعث افزایش هورمون‌ها و به علاوه عارضه‌های شدید پوستی از جمله التهاب، جوش، پسوریازیس، روزاسه و چین و چروک می‌شود.

اضطراب باعث تشدید تولید چربی‌های پوست (sebum) و به علاوه افزایش تولید آدرنالین در بدن می‌شود. در نتیجه هورمون‌ها خون را از پوست دور کرده و به سمت ماهیچه‌ها می‌برد تا آن‌ها را برای مدیریت وضعیت اورژانسی آماده کند.

به هرحال تداوم این شرایط برای یک مدت باعث تولید بیش از حد آدرنالین و در نتیجه ایجاد یک صورت رنگ پریده و کم خون شود؛ بنابراین بهتر است در اولین فرصت به مشاور مراجعه کنید.

اضطراب مزمن باعث سفت شدن عضلات می‌شود که این امر خون رسانی به پوست را مختل می‌کند. این مسئله نیز باعث ایجاد یک پوست رنگ پریده و خسته می‌شود؛ بنابراین سعی کنید به نوعی سازگاری در ویژگی‌های گیاهان و دارو‌ها برسید و درخشندگی را به پوست خود بازگردانید.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه